Każdy z regionów naszego kraju inaczej przeżywa święta kulinarnie, zmieniają się potrawy serwowane najbliższym i sposoby ich podawania. Jednak skład koszyczka do święcenia jest niezmienny i znajdują się w nim jajka, chleb, sól, baranek z cukru, chrzan, kawałek kiełbaski lub wędliny oraz coś słodkiego. Jeżeli jesteście ciekawi, jakie znaczenie mają te wszystkie produkty spożywcze - przeczytajcie do końca.
Nikt nie będzie sprzeczał się z tym, że jaja to nieodzowny element każdego koszyczka. Pięknie umalowane oraz ozdobione są pierwszą rzeczą, którą wkładamy do święconki. Symbolizują nowe życie oraz początek, coś świeżego i niezwyciężonego.
Chleb lub kawałek ciasta to również niezbędny składnik, który powinien znaleźć się pod koronkową, ażurową serwetką. Symbolizuje doskonałość. Niektórzy mówią, że jest to też świadectwo obecności pana Jezusa, tak jak baranek cukrowy.
Sól to specyfik, który chroni inne produkty spożywcze przed zepsuciem, jest konserwantem, który pozwala przetrwać żywności, ale oznacza także gościnność gospodarza. Natomiast kiełbasa oraz wędliny to symbol zdrowia, bogactwa oraz poczucia sytości. Tak było już z dawien dawna, gdy mięso było towarem deficytowym.
W koszyczku znajdziemy także przyprawę - chrzan. Dzięki swoim walorom smakowym oraz zdrowotnym to metafora siły fizycznej. Nie zaszkodzi zatem by i on znalazł swoje miejsce w święconce. Może tuż obok kolorowego czekoladowego zajączka w sreberku? Ten ulubieniec dzieci to symbol płodności i nadchodzącej wiosny. Do wiklinowego koszyka możemy także dołożyć wodę, jako element konieczny do życia każdego żywego stworzenia.
Czy właśnie tak wygląda Wasz koszyczek wielkanocny? A może znajduje się w nim coś jeszcze? Jeżeli tak, opowiedzcie nam o tym w komentarzach! Zapraszamy do dyskusji!
Nina W.
weronikaS
Dinah
niezły kąsek