Zupa grzybowa na Wigilię

  • 2

Podczas wigilijnej kolacji dla naszych gości w ten zimowy wieczór podajemy ciepłą zupę. Jednak jak przysłowie mówi: „co kraj to obyczaj” nie zawsze jest to barszczyk z uszkami. W wielu regionach podawana jest zupa grzybowa. Zapraszamy do zapoznania się z przepisami na zupę grzybową na Wigilię.

         
ocena: 5/5 głosów: 8
Zupa grzybowa na Wigilię
fot. Adobe stock

Zupa grzybowa na Wigilię - gdzie jest popularna?

Zupę grzybową z pewnością spotkasz na stołach na Mazowszu. To właśnie w centralnej Polsce najbardziej popularny jest biały barszcz na zakwasie z kapusty z grzybami, ale dziś wigilijna zupa grzybowa podawana jest także w innych regionach kraju. Na Wigilię możesz też podać barszcz czerwony z uszkami.

Poniżej znajdziesz sprawdzone przepisy na zupę grzybową.

Wigilijna zupa grzybowa z makaronem - przepisy

 

Wigilijna zupa grzybowa z łazankami


W przepisie wykorzystane zostały świeże grzyby: maślaki i borowiki. Zupa jest zabielana śmietaną, podawana z ugotowanym wcześniej al dente makaronem.

Wigilijna zupa grzybowa z łazankami


Prosta i aromatyczna zupa w postnej wersji, na bulionie warzywnym, idealnie spędzi się w roli wigilijnej zupy. Podawana na ciepło z łazankami. Pamiętaj, że suszone grzyby trzeba wcześniej namoczyć. 

 

Zupa grzybowa na Wigilię


Ta zupa na wywarze z suszonych podgrzybków została zabielona śmietaną. W jej treści znajdziesz także przepis na makaron w kształcie gwiazdek!

Czysta wigilijna zupa grzybowa - przepisy

Wigilijna zupa grzybowa w postnej wersji, czyli przygotowywana bez mięsa, podawana bez dodatków w postaci makaronu czy grzanek. Jeśli chcesz, możesz ją przecedzić i podawać w kubkach, jako grzybowy barszczyk do krokietów. Z całymi grzybami można podawać ją jako pierwsze danie podczas Wigilii.

Zupa grzybowa na winie


Grzybowa zupa, do której grzyby moczymy najpierw w winie, a dopiero potem je gotujemy. Rzadki przepis, warto wypróbować.

Czysta zupa grzybowa wigilijna


Ten przepis zawiera wprawdzie mięsny bulion (drobiowy), jednak można go z powodzeniem zastąpić warzywnym. Ten grzybowy barszcz będzie na Wigilię doskonały!

Zobacz też inne przepisy na zupę grzybową.