Zupa miso

Słona, aromatyczna zupa miso to przysmak kuchni japońskiej, często jadany przed sushi. Świetnie się spisuje jako talerz czegoś rozgrzewającego z egzotyczną nutą.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Zupa miso
Wywar to podstawa

Zupę miso można zrobić na bazie wywaru warzywnego czy też drobiowego, ale aby uzyskać autentyczny smak Japonii powinno się sięgnąć po rosół dashi jako bazę.

W sklepach z zagraniczną żywnością, ale też w internecie można kupić rosół dashi w proszku, w postaci koncentratu albo granulek, ale najlepiej przygotować go samemu z też dostępnych w sklepach składników.

W Japonii istnieje wiele gatunków dashi, różnią się między sobą w zależności pory roku a także tym, do czego ma być wywar wywar użyty. Klasyczny przepis na dashi to wywar z wodorostów kombu i płatków bonito, czyli kawałków suszonego, wędzonego i fermentowanego tuńczyka. Jest to zdrowsza, mniej tłusta azjatycka wersja bekonu.


Wodorosty kombu i płatki tuńczyka bonito fot. Fotolia

Najpierw trzeba namoczyć około pięciocentymetrowy pasek kombu nacięty w kilku miejscach przynajmniej godzinę lub dwie przed gotowaniem. Potem wodorosty z dwiema szklankami wody powinno się doprowadzić do wrzenia. Kiedy woda się zagotuje usuwamy wodorosty - zbyt długie gotowanie kombu może zepsuć smak dashi - a dodajemy płatki bonito – około 10-15 gram. Po 5 minutach gotowania na wolnym ogniu bonito można przecedzić, a dashi jest gotowe – powinno mieć żółtawy kolor.

Czas na misę miso

Kluczowym składnikiem zupy miso jest pasta miso, która powstaje z fermentowania soi, ryżu lub jęczmienia. Rodzaje pasty óżnią się kolorem, który zależy od zastosowanych składników i czasu fermentacji pasty. Przykładowo biała pasta miso powstaje z fermentacji soi i ziaren ryżu, a używana jest do sałatek lub lekkich sosów. Żółta natomiast, z dodatkiem jęczmienia, świetnie nadaje się do marynat.

Więcej o pastach miso przeczytaj tutaj - Pasta miso - jakie są jej rodzaje?

Im pasta ciemniejsza tym dłużej fermentowała i tym bardziej intensywny ma smak. Czerwona i czarna pasta miso to mocne smaki, które w zbyt dużej ilości potrafią zdominować smak potrawy, jednak zastosowane z wyczuciem nadają im dodatkowy wymiar. Jakiej pasty użyć do miso? To zależy w dużym stopniu od indywidualnego smaku, najczęściej wybiera się jednak jasną.

Dashi albo wywar z kurczaka czy też bulion warzywny gotujemy, do oddzielnej miseczki dodajemy cztery łyżki pasty miso, rozcieńczamy ją paroma łyżkami bulionu i wlewamy z powrotem do garnka.

Zmniejszamy ogień i dodajemy pokrojone w kostkę tofu (około 50 gram) oraz dwie posiekana szalotki, aby uzyskać trochę smaku grzybów możemy dodać grzyby shitake. Miso można też podawać ze świeżym szczypiorkiem i porem skrojonym w wąskie paseczki.

Miso-ramen

Bardziej treściwą wersją miso jest miso-ramen, czyli połączenie zup miso i ramen - japońskiego dania złożonego z rosołu, makaronu i innych dodatków (ramen to nazwa rodzaju makaronu z maki pszennej) . Do miso-ramen dodać można szpinak, kukurydzę, jajka, makaron, czosnek, kiełki, rukiew wodną, kapustę bok choy, a nawet wieprzowinę i wiele innych dodatków.


fot. Fotolia