Czym się różni pszenica durum od zwyczajnej?

Zobacz czym się różni pszenica durum od zwyczajnej. Zobacz, która z nich jest zdrowsza dla naszego organizmu. Poznaj przepisy na domowe pieczywo: Chleb z pieczonymi ziemniakami i rozmarynem oraz Bułki cebulowe.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Czym się różni pszenica durum od zwyczajnej?
fot. Fotolia
Durum - co to takiego?

Jest to specyficzna forma pszenicy, wyselekcjonowana spośród innych pszenic. Produkty na bazie durum są dla naszego organizmu korzystniejsze, zarówno pod względem odżywczym, jak i dietetycznym.

Mąka z pszenicy durum, inaczej zwana semoliną jest bardzo bogata w białko, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne. Z niej właśnie wyrabia się najwyższej jakości makarony włoskie, które chłoną znacznie mniej wody niż makarony produkowane ze zwyczajnej mąki pszennej. Co za tym idzie, makaron ten ma mniejszy indeks glikemiczny – jeśli ugotujemy makaron z pszenicy durum przez 20 minut – ma on indeks glikemiczny 58. Jeżeli będziemy gotować go jedynie 12 minut, wartość ta zmniejsza się do 34, podczas gdy makaron z mąki pszennej zwyczajnej ma około 70 iG!



Do czego używana jest pszenica zwyczajna i pszenica durum?

Dietetycy są zgodni, że produkty wytworzone z użyciem pszenicy durum są zdrowsze dla naszego organizmu. Pszenica zwyczajna szczególnie nadaje się do produkcji chleba lub produktów drożdżowych, podczas gdy pszenica durum posiada cechy, które sprawiają, że jest ona doskonała do produkcji makaronów. Dzięki zapewnionej przez gluten dobrej wytrzymałości na rozciąganie, granulki skrobi utrzymywane są wewnątrz struktury makaronu, co zmniejsza jego przyczepność . Z tej samej przyczyny, możliwa jest regulacja absorpcji wody podczas gotowania, co nadaje makaronowi odpowiednią twardość.


Polecamy przepisy na domowe pieczywo:

czekoladka_m zdradza przepis na Chleb z pieczonymi ziemniakami i rozmarynem.
mysza75 poleca przepis na  Bułki cebulowe na śniadanie.

Chleb z rozmarynem Bułki cebulowe

Jakie są różnice pomiędzy pszenicą durum a zwyczajną mąką pszenną?

Pszenica zwyczajna i pszenica durum to dwa różne „gatunki”, oba należą do rodziny Graminae rodzaju Triticum. Pszenica zwyczajna powstała w wyniku krzyżówki międzygatunkowej między pszenicą T. turgidum podobnym do niej, dzikim trawiastym gatunkiem o łacińskiej nazwie Aegilops squarrosa. Krzyżówka ta wyposażyła pszenicę w zestaw chromosomów, które nie występują w pszenicy durum.

Durum zawiera więcej: fosforu, żelaza, potasu, miedzi, manganu, cynku, witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6) oraz kwasu foliowego. Zawiera również luteinę, która chroni przed działaniem wolnych rodników.

 


Zdjęcia Fotolia (5)