Genom pomidora bez tajemnic!

Okazuję się,że skomplikowany genetycznie pomidor jest bliskim krewnym ziemniaka. Wpadł wprost ze swej tyczki do koszyczka ogrodniczki - smaczny i na zdrowie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Genom pomidora bez tajemnic!

Niezaprzeczalnie pomidor w okresie letnio-jesiennym jest królem  naszych posiłków. Trudno więc uwierzyć, że jeszcze w XVII wieku Europejczycy nie spożywali pomidorów, ponieważ uważano je za roślinę trującą. Co więcej medycy uważali iż jedzenie pomidorów może być przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego, twierdzili również że skórki pomidora przywierające do ścian żołądka wywołują jego nowotwór. Na szczęście dość szybko doceniono jego nieprzeciętny smak oraz wartości odżywcze.

Pomidor obrany aż do genomu

Międzynarodowe Tomato Genome Consortium -   grupa ponad 300 badaczy z 14 krajów, przeprowadziła na szeroką skalę badania analizy genomu  pomidora. Okazało się, że sprzedawane w naszych sklepach pomidory różnią się od dzikiej odmiany zaledwie o 0,6 procent genów. Pomidor ma 35 tysięcy genów ułożonych na 12 chromosomach. Stąd różnica faktycznie jest bardzo mała.

Po rozszyfrowaniu genomu pomidora wyszło na jaw, że od ziemniaka (kolejny przedstawiciel rodziny psiankowatych) różni się on zaledwie o 8 procent.  Poznanie sekwencji genomu tej rośliny, a więc jej „planu działania” wskazującego na mechanizmy rządzące wzrostem, pozwoli na wyhodowanie odmian bardziej wydajnych i odpornych na choroby, szkodniki, warunki środowiskowe, szybciej rosnących i o większej wartości odżywczej. Poza tym, znajomość pełnego zapisu informacji genetycznej ziemniaka pozwoli znacząco przyspieszyć tworzenie jego nowych odmian — dziś wyhodowanie nowej odmiany zajmuje 10 do 12 lat.

Witaminowa bomba

Pomidory obfitują w potas, beta-karoten, foliany a także witaminę C. Natomiast przetworzone pomidory np. w postaci sosów są bogate w bardzo cenny składnik -  likopen, barwnik nadający tym owocom głębokiego czerwonego koloru który wychwytuje i dezaktywuje wolne rodniki, przez co ma silne działanie anty nowotworowe.

Badania wykazują, że jest on zdecydowanie łatwiej przyswajany przez nasz organizm w postaci lekko przetworzonej, przez co sok pomidorowy okazuje się być bardziej wartościowy niż same owoce. Pomidor zawiera tylko 18 kcal w 100 gramach owocu i jest bardzo często składnikiem wielu diet odchudzających, właśnie ze względu na swoją niską kaloryczność.

Poniżej proponujemy przepisy na zdrowie, odpowiednio nadające się  do spożywania podczas zachwycania się poczynaniami naszej reprezentacji na przykład:

Biało-czerwony napój mleczno-pomidorowy!

Egipska sałatka pomidorowa

Ps. Pomidory mają również właściwości uspokajające i kojące nerwy.