Kawa i herbata - co warto wiedzieć o tych napojach?

  • 1

Pijemy je praktycznie codziennie. Filiżanka dobrej kawy czy mocna herbata to właściwie stały punkt dnia większości z nas. Czy jednak zastanawialiście się kiedykolwiek, jaki jest skład tych napojów? W jakich ilościach należy je pić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Kawa i herbata - co warto wiedzieć o tych napojach?
fot. Fotolia
Kawę i herbatę nazywa się używkami, czyli produktami, które nie mają żadnej wartości odżywczej i działają pobudzająco na system nerwowy człowieka. Dzieje się tak dlatego, że zawierają kofeinę (organiczny związek chemiczny, środek psychoaktywny). Co warto o nich wiedzieć?

1. Kawa

Uwielbiana przez Polaków kawa, to obok herbaty najpopularniejszy napój. Co ciekawe, sposób, w jaki parzymy kawę zadziwia cudzoziemców (pijemy ją w szklance i to na dodatek w dużych ilościach, np. trzy dziennie).

Zwykle zapominamy, że kawa to używka i należy zachować umiar w jej piciu. Jeśli bez przerwy pobudzamy organizm, który jest przemęczony i zwyczajnie potrzebuje odpoczynku - szkodzimy sami sobie. W ten sposób można doprowadzić nawet do problemów z sercem.

Kawa wcale nie gasi pragnienia, a nawet odwrotnie - pozostawia w ustach uczucie suchości. Ma działanie moczopędne i lekko przeczyszczające - dlatego też niektórzy piją kawę po to, by poprawić perystaltykę.

kawa
Źródło: Fotolia

To szlachetny i bardzo aromatyczny napój. Zapach kawy jest przyjemny i działa odprężająco.  

Kawowiec to nieduże drzewo (lub krzew), którego cechą charakterystyczną jest to, że pozostaje wiecznie zielone. Owoce dojrzewają od 8 do 12 miesięcy. W każdym owocu (nazywa się on pestkowiec) znajdują się dwa ziarna kawy.

Kawa zawiera, podobnie jak inne rośliny, bardzo dużo związków chemicznych, które mają różne właściwości. Jedne z najważniejszych związków znajdujących się w ziarnach kawy to: kofeina, aminokwasy, tłuszcze, węglowodany, potas i składniki mineralne.

Specjaliści twierdzą, że należy spożywać od 300 do 450 mg kofeiny (to około 3-4 filiżanki dziennie). Śmiertelna dawka kofeiny wynosi około 10 g, czyli około 82 filiżanek kawy.

JAK KUPOWAĆ KAWĘ?

Najlepszym i najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem kawy jest arabica. Druga pod względem popularności, mocniejsza i już nie tak smaczna jest robusta. Dobry gatunek kawy to jednak nie wszystko, kawa musi być świeżo palona i mielona.

Dlatego najlepiej zainwestować w młynek i samodzielnie mielić kawę. Jeśli natomiast kupujesz kawy mielone, pamiętaj, by trzymać ją w szklanych pojemnikach bądź w puszkach, szczelnie zamkniętą, aby nie wywietrzała.

kawa
Źródło: Fotolia

Kawa, którą zalewamy wrzątkiem i parzymy w szklance, nie jest zbyt smaczna - oczywiście wszystko zależy od gustów smakowych. Niektórzy twierdzą, że ta "metoda" zabija prawdziwy smak i aromat kawy.

Niezwykle popularne są także kawy rozpuszczalne, przede wszystkim ze względu na szybkość ich przygotowania. Pamiętać należy, by rozpuszczalnej kawy nie sypać do szklanki tyle ile mielonej, ponieważ jest ona bardziej skoncentrowana (stąd też jej wyższa cena).

Kawa z ekspresu z kolei powinna być czarna, mocna i bardzo gęsta. Najlepiej, żeby filiżanki do kawy były niezbyt duże i ogrzane.

2. Herbata

Podobnie jak kawa zawiera substancje pobudzające (alkaloid teinę, czyli kawową kofeinę) i to w znacznie większych ilościach w przeliczeniu na jednostkę masy niż kawa.

Teina działa wolniej niż kofeina, dlatego pobudzenie po herbacie jest trochę słabsze, ale za to utrzymuje się dłużej. Polacy piją herbaty bardzo dużo, a czy zastanawialiście się kiedyś, czy przygotowujecie ten napój prawidłowo?

herbata
Źródło: Fotolia

Herbatę należy parzyć około 5 minut - wtedy jest najsmaczniejsza. Pewnie zauważyliście, że jeśli parzy się ją dłużej, staje się nieprzyjemnie gorzka. Woda, którą zalewamy herbatę powinna być w początkowym stadium wrzenia - na powierzchni herbaty utworzy się piana, ale szybko opadnie.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zaparzanie herbaty jest robienie esencji na cały dzień. Nie jest to dobry sposób, herbata traci wtedy na smaku.

Herbata w torebkach to rozwiązanie dla tych, którzy się wiecznie spieszą , jednak warto wiedzieć, że w herbatach tego rodzaju znajdują się zazwyczaj tzw. "herbaciane resztki".

Herbatę dzieli się na zieloną (która nie została poddana fermentacji), czarną (fermentowaną) oraz pośrednią - to tak zwana herbata ulung.

Ten napój ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Oczyszcza krew, poprawia trawienie, wzmaga zdolność koncentracji. Niektórzy zalecają, aby naparem z herbaty przemywać oczy i twarz.

herbata
Źródło: Fotolia

Kawa i herbata to dwa napoje bardzo popularne w naszym kraju. A Wy, jak często pijecie kawę i herbatę? Który z tych napojów lubicie najbardziej? Czekamy na Wasze odpowiedzi!


Zobacz także 30 kubków i filiżanek idealnych do kawy i herbaty >>>