Przekąski z mięsa

Zimne przekąski możemy przygotować z różnych rodzajów mięs, wędlin i konserw mięsnych oraz rybnych.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Przekąski z mięsa
fot. Fotolia

Mięsa, podawane na zimno, winny być po przyrządzeniu dobrze ostudzone, ponieważ umożliwia to właściwe krojenie i estetyczne podanie przekąsek do stołu. Mięso niedostatecznie ostudzone daje nie równe plastry podczas krojenia, często jest poszarpane, zmienia kształt, barwę i nawet smak, podczas zbyt szybkiego wysychania.
Zimne mięsa należy kroić i układać na półmiskach owalnych. Przybierać tuż przed podaniem. Przekąski mięsne, przedwcześnie przygotowane, tracą walory wizualne i smak. Zwłaszcza, jeżeli przechowujemy je w temperaturze pokojowej. 

Do przechowywania zimnych przekąsek właściwa temperatura to od 2 do 4 stopni, najlepiej w chłodni. Czas przechowywania zakąsek jest różny i zależny od mięsa, z którego są wykonane. Tak np: mięsa pieczone, mielone, przechowuje się krócej niż wędliny.
Powyżej 4 stopni przechowywanie jest niedopuszczalne, ponieważ rozwijają się drobnoustroje, które wpływają na psucie się potrawy, co może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. 

Mięso mielone, pieczone, czy gotowane, jak również boczek pieczony kroimy w grubsze plastry, używając długiego i szerokiego noża. Podczas krojenia dążymy do uzyskania najszerszych plastrów. Im bardziej wydłużony jest kawałek, z którego kroimy plastry, tym bardziej skośnie trzymamy nóż. Nie należny kroić plastrów mięsa wzdłuż ich naturalnego układu włókien. Mięso z drobiu, pieczone lub gotowane, a podawane na zimno, kroimy tak samo, jak przy podawaniu na gorąco, ale wówczas, gdy jest całkowicie wystudzone. Plastry mięsa wykrawamy tylko z piersi większych sztuk. Kawałki mięsa z kurczaka z kośćmi nie podajemy jako przekąski do stołu.



Odkryj inne mięsne przekąski! >>>