Mięso drobiowe - dlaczego warto je jeść?

  • 1

Mięso drobiowe uznawane jest za bardzo smaczne i jednocześnie zdrowe. Co dokładniej kryje się pod tymi stwierdzeniami? Dlaczego warto uwzględniać je w swojej diecie?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Mięso drobiowe - dlaczego warto je jeść?
fot. Fotolia

Kupując mięso w sklepie, najlepiej wybierać takie pakowane próżniowo bądź na tacce. Pamiętajcie o sprawdzeniu, czy zakupione mięso posiada symbol QAFP - oznaczenie gwarantujące, że przy hodowli nie podawano zwierzęciu antybiotyków czy hormonów wzrostu.

GĘSINA - jest mięsem bardzo cenionym ze względu na dużą zawartość cynku, żelaza i fosforu. Mięso z gęsi pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Zawiera duże ilości witamin: A, B i E. Gęsina zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które są zdrowe dla naszego organizmu. Mięso to jest dość kaloryczne - w 100g jest około 345 kalorii.

MIĘSO KURZE - zalecane jest dla osób mających problemy z jelitami; zawiera dużo witamin z grupy PP i B. Posiada też kwas linolowy, który bierze czynny udział w procesie usuwania złego cholesterolu z organizmu. Mięso z kurczaka zalecane jest również osobom zapominalskim.

MIĘSO INDYCZE - szczególnie polecane osobom, które pragną schudnąć. W 100g produktu zawiera jedynie 80 kalorii. Jest źródłem witaminy A, która pozytywnie wpływa na wzrok, oraz białka budującego nasze mięśnie. Generalnie dla osób dbających o linię polecane jest mięso białe; czerwone bowiem zawiera więcej tłuszczu.

MIĘSO DLA MALUCHÓW - dla najmłodszych powinniśmy wybierać mięso z indyka i gęsinę, ponieważ najmniej uczulają. Mięso z kurczaka faszerowane antybiotykami może zaburzyć pracę hormonalną u dzieci. Powinniśmy zadbać o to, by w diecie dziecka nie znalazły się glutaminian sodu (E621) i azotyn potasu (E250), dlatego ważne jest czytanie etykiet.

Starajmy się też o to, by kupione wędliny zawierały przynajmniej 85% mięsa drobiowego, a parówki co najmniej 65% mięsa z drobiu.

Powinniśmy wiedzieć, że mięso drobiowe może uczulać, dlatego musimy być bardzo ostrożni, jeśli mamy alergię np. na kurze białko.