Ziołowe herbatki - czy warto je pić?

Najczęściej pijemy herbatę czarną lub zieloną. Czy wiesz, że równie smaczne i zdrowe są też te ziołowe?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Ziołowe herbatki - czy warto je pić?
Herbata jest bardzo popularnym napojem, który pijemy podczas spotkań z przyjaciółmi, do śniadania lub obiadu. Istnieje bardzo wiele odmian tego napoju, a producenci cały czas szukają nowych, lepszych mieszanek, które dałyby niepowtarzalny smak. jednak zamiast podążać za nowościami zachęcamy was do skorzystania z dobroczynnego działania ziołowych herbatek, które mają orzeźwiający smak.
 
Poczuj miętę
Herbata z mięty słynie ze swojego dobroczynnego wpływu na układ pokarmowy. Poprawia apetyt, pobudza pracę żołądka. Działa rozkurczowo, rozgrzewająco, a nawet odtruwająco na
organizm. Poza tym miętę warto pić w upalne dni, ponieważ działa orzeźwiająco. Zawiera także witaminę C.
 
W sklepach znajdziecie herbatę z mięty w saszetkach, ale można kupić ją też w wersji liściastej.
 
Lipa
Herbata z lipy jest bardzo zdrowa. Warto ją pić przy przeziębieniach, gorączce, chorobach nerek lub wątroby. Sięgać powinny po nią także osoby, które mają nerwicę, ponieważ działa uspokajająco. Jednak długie parzenie herbaty z lipy może uaktywnić jej właściwości pobudzające, które ma też herbata czarna.
 
Herbata z lipy ma charakterystyczny smak przypominający miód.
 
Pokrzywa
Roślina ta jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Napar z pokrzywy zwyczajnej warto pić, jeśli ma się problemy z oddawaniem moczu lub przemianą materii. Poza tym wskazana jest także osobom, które nadmiernie pocą się, mają anemię albo niedokrwistość.
 
Równie zdrowy jest sok wyciśnięty ze świeżej pokrzywy, a nawet jej młode listki, które dodaje się do sałatek lub naleśników.
 
W pokrzywie zawarte są białka, węglowodany, witaminy, żelazo, potas, wapń.
 
Rumianek
Zalecany jest osobom w każdym wieku. Słynie z właściwości zdrowotnych. Wspomaga trawienie, działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Poza tym rumianek ma własności bakteriobójcze, regenerujące, moczopędne. Herbatka z rumianku może pomóc także przy schorzeniach wątroby. Napar z rumianku szczególnie polecany jest osobom starszym.