20 grudnia - Dzień Ryby

  • 1

Ryby są bogatym źródłem wysokowartościowego białka i witamin. Głównymi składnikami odżywczymi ryb są woda, tłuszcz i białko. W Polsce od 2003 roku ryby mają swoje święto 20 grudnia.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
20 grudnia - Dzień Ryby
fot. Fotolia
Dzień Ryby to święto organizowane przez Stowarzyszenie Empatia i Fundację Viva! W tym dniu w wielu miastach Polski organizowane są happeningi, które mają zwrócić uwagę ludzi na los ryb. Data obchodzenia święta w okolicach Wigilii nie jest przypadkowa. Dzień Ryby ma nakłonić do zastanowienia się nad niehumanitarnym traktowaniem żywych karpi w punktach sprzedaży.

JEDZMY RYBY NA ZDROWIE!

Polacy średnio w ciągu roku zjadają 14 kilogramów ryb. To mało w porównaniu z mieszkańcami Norwegii, którzy zjadają 46 kilogramów ryb rocznie i z Portugalczykami, którzy pochłaniają ich niemal 60 kilogramów! W Polsce największe spożycie ryb przypada w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkiego Postu. Najpopularniejsze w handlu w Polsce gatunki ryb to mintaj, panga i śledź.

To nieocenione źródło składników mineralnych takich jak fosfor, jod, wapń czy selen. Dodatkowo, ryby są bogate w witaminy z grupy B oraz A, D i E niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Ponadto zawierają kwasy tłuszczowe omega-3.  

Łosoś Ryba
Fot. Fotolia

Warto pamiętać, że mięso ryb odznacza się większą ilością wartości odżywczych niż wołowina czy wieprzowina. Ryby w naszej codziennej diecie pozytywnie wpływają na wzrok, poprawiają pamięć i zdolności umysłowe, działają antydepresyjnie oraz są istotne dla dobrego wyglądu skóry, włosów, paznokci oraz zmniejszają ryzyko arytmii serca, chronią przed zawałem, a także zmniejszają krzepliwość krwi.

KTÓRE WYBIERAĆ: RYBY MORSKIE CZY SŁODKOWODNE?

Ryby morskie bogate w tłuszcz, kwasy omega-3 oraz są źródłem jodu. Do ryb morskich zaliczają się m.in: makrela, łosoś, tuńczyk, śledź, halibut, dorsz, szprot, dorada, ryba maślana, dorsz norweski, mintaj, morszczuk, limanda, karmazyn, labraks.

Należą do jednych z najbogatszych źródeł łatwo przyswajalnego białka. Do ryb słodkowodnych zaliczają się m.in: karp, sandacz, łosoś, węgorz, tołpyga, leszcz, jesiotr, karaś, sum, sielawa, płoć, pstrąg.

Ryba
Fot. Fotolia

KTÓRE Z RYB SĄ CHUDE, A KTÓRE TŁUSTE?

Za ryby chude uważamy ryby o zawartości tłuszczu poniżej 8g/ 100g ryby, tłuste ryby to te o zawartości tłuszczu powyżej 9g/ 100g ryby.

Ryby chude: flądra, dorsz, halibut biały, karp, mintaj, morszczuk, tilapia, sola, lin, panga, dorada, leszcz, płoć, miruna, pstrąg strumieniowy.

Ryby tłuste: łosoś, halibut, tuńczyk, węgorz, śledź, makrela, sardynka, szprot, pstrąg tęczowy.

JAK OCENIAĆ ŚWIEŻOŚĆ RYBY?

Pierwszą rzeczą, jaka powinna nam się “rzucić” w oczy to właśnie… gałki oczne ryby! Świeżość łatwo jest sprawdzić na podstawie przejrzystości oczu - mętne, szare, pozbawione blasku wskazują na to, że ryba już jakiś czas leżakuje w sklepie.

Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie płotka czy łosoś mają czystą, lekko połyskującą skórę. Jeżeli jest szara i zmatowiona, najprawdopodobniej ryba nie jest pierwszej świeżości.

Powąchaj rybę. Świeża, dobrej jakości ryba powinna mieć charakterystyczny zapach - jeśli jednak jest on nieprzyjemny, może świadczyć to o tym, że jest nieświeża.

Śledź Zupa rybna
Fot. Fotolia

JAK PRZYRZĄDZAĆ RYBY?

Gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w folii aluminiowej – to najlepsze techniki do przyrządzania ryb. Warto też przed przyrządzeniem skropić rybę sokiem z cytryny. Możemy uznać, że ryba jest gotowa do spożycia, gdy po przyrządzeniu jej mięso jest białe i soczyste.

W naszym menu ryby wędzone, smażone oraz konserwy rybne powinny pojawiać się rzadziej. Tego rodzaju ryby nie są tak zdrowe i nie mają tyle wartości odżywczych jak te gotowane czy pieczone.

Karp tylko w Wigilię? Nic z tego! Odkryjcie jak smakują postne pierogi z karpia. To oryginalny pomysł na danie, który z pewnością Was zachwyci. Na obiad w towarzystwie ryżu idealne będą obiadowe szaszłyki cukiniowo-łososiowe. Łosoś otulony cukinią smakuje pysznie. Co powiecie na pasztet jajeczny z łososiem i szpinakiem? Danie w sam raz na świąteczny stół. Spróbujcie! Polecamy!

Postne pierogi z karpia Szaszłyki cukiniowo-łososiowe Pasztet jajeczny z łososiem i szpinakiem
Fot. Fotolia

KTÓRE GATUNKI RYB WARTO SPOŻYWAĆ, A KTÓRYCH UNIKAĆ?

Ryby, które można spożywać:


Łosoś - jedna z najtłustszych ryb. Zawiera dużo witamin A, D, E i B, jodu i potasu. Uznany za źródło zdrowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób chorych na serce. Duszony, pieczony, wędzony, a nawet i surowy łosoś zawsze smakuje dobrze.

Dorsz - to nieocenione źródło jodu zwiększającego metabolizm, niezbędnego również do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Pstrąg - ma smaczne, chude mięso. Zawiera najwięcej kwasów omega-3 oraz witaminy A spośród ryb słodkowodnych. Warto wzbogacić dietę o te ryby, gdyż skutecznie pomagają w walce z niedoskonałościami skóry oraz pogarszającym się wzrokiem.

Karp -  tradycyjnie przyrządzany w galarecie, to jedna z najzdrowszych opcji jego przygotowania. Kupując karpia wybieraj karpia królewskiego, który ma różowawe mięso i niewiele łusek.

Śledź - tłusta ryba, bogata w kwasy omega-3 oraz witaminy E, D, B, fosfor, potas, wapń, selen i żelazo. Świeża ryba zawiera sporo witaminy D, która wzmacnia kości i zęby.

Karp Pstrąg
Fot. Fotolia

Ryby, których należy unikać:

Panga -  to jedna z najmniej wartościowych ryb, ze względu na możliwość występowania hormonów oraz metali ciężkich, takich jak np. rtęć. Hodowana w Wietnamie, jest rybą słodkowodną, ubogą w białko oraz witaminy A, E i D. 

Tilapia - pochodzi ze sztucznej hodowli w Chinach. Posiada niewielkie wartości odżywcze. Podobnie jak mięso pangi może zawierać hormony oraz metale ciężkie.

Maślana - tłusta, bogata w białko oraz witaminy A, E i D ryba. Po jej spożyciu istnieje ryzyko rozstroju żołądka, ze względu na zawartość kwasu oleinowego. Maślanej nie należy podawać dzieciom, osobom starszym oraz kobietom w ciąży.

Pamiętajcie! Rybypełne witamin i składników odżywczych i warto je jeść 2 lub 3 razy w tygodniu.

Jesteśmy ciekawi jakie są wasze ulubione ryby i dania rybne. Czekamy na Wasze komentarze i smaczne przepisy z dodatkiem ryb!