Andrzejkowe menu

  • 1

Andrzejkowy wieczór to czas pełen magii, czarów i wróżb. Zapraszając znajomych na świętowanie, zadbać należy by pochłonięci zabawą goście w każdym momencie mogli coś przekąsić. Jak wiec zorganizować to kulinarne przedsięwzięcie? Odpowiedzi szukajcie poniżej!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Andrzejkowe menu
fot. Fotolia
ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO ANDRZEJA

Święty Andrzej pochodził z Betsaidy, był rybakiem, uczniem Jana Chrzciciela, a następnie Chrystusa. Zginął na krzyżu w kształcie litery X - zwanym dziś krzyżem świętego Andrzeja, który widnieje na narodowej fladze Szkocji. Ponieważ święty Andrzej jest patronem tego państwa, jego mieszkańcy w tym dniu urządzają huczne pochody ze śpiewami, tańcami i ucztowaniem przy stole!

W naszej tradycji wigilia świętego Andrzeja to wieczór wróżb, który przypada na noc z 29 na 30 listopada. Dzień ten jest doskonałą okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Do niedawna andrzejkowy wieczór z wróżbami miał charakter matrymonialny i dotyczył wyłącznie niezamężnych dziewcząt. W tym czasie wróżby były niezwykle ważnym rytuałem i wykonywano je w odosobnieniu. W późniejszym okresie przybierały one formę zbiorową, a dziś przekształciły się w niezobowiązującą zabawę zarówno młodzieży jak i dorosłych!

KULINARNA WRÓŻBA

Zanim na dobre zaczniemy taneczną zabawę, tradycji musi stać się za dość! Każdy uczestnik imprezy powinien poddać się magii wieczoru i poznać swoją przyszłość na podstawie wróżby! Świetna okaże się szczególnie ta do której wykorzystamy produkty z naszej kuchni. Co powiecie na jabłka?

Przekąski  Mięso  Zupa gulaszowa

Zdjęcia: Fotolia

By przystąpić do tej zabawy, należy wybrać tyle jabłek, ile jest uczestników zabawy. Każda osoba musi postarać się by obierając jabłko uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną ostrużynę. Komu uda się to zrobić w pierwszej kolejności, ten spodziewać się może długiego i szczęśliwego związku.

W drugiej części wróżby wszyscy obecni swoją ostrużynę rzucają za plecy. Gdy znajdzie się na podłodze trzeba się jej uważnie przyjrzeć i sprawdzić czy nie układa się w jakaś literę alfabetu. Znak ten oznaczać może pierwszą literę imienia naszej przyszłej drugiej połówki!

ANDRZEJKOWE MENU

Jeśli chcecie zorganizować wieczór andrzejkowy we własnym domu,  poza wróżbami i zabawami, musicie zadbać również o odpowiednie menu. Jakie przysmaki sprawdzą się najlepiej?

Idealne na tę okazję okażą się fantazyjne przystawki, niewielkich rozmiarów kanapki, koreczki, paszteciki z ciasta francuskiego, wytrawna tarta czy słodkie muffinki. Możecie podawać je na ozdobnych talerzach lub zorganizować szwedzki stół!  

Na naszych stołach pojawić się muszą taż gorące dania, które dodadzą energii i podgrzeją atmosferę naszej andrzejkowej imprezy! W tym przypadku również postawić można na potrawy, które wkomponują się w idee szwedzkiego stołu – wyśmienita okaże się jednogarnkowa potrawka, pożywny gulasz lub kremowa zupa, którą podacie z grzankami lub groszkiem ptysiowym!

Aby wspaniale bawić się w czasie andrzejek, warto skorzystać z naszych sprawdzonych przepisów na dania i przekąski, które doskonale sprawdzą się właśnie na tej imprezie!

Tarta  Sałatka
Zdjęcia: Fotolia

Proponujemy Wam przygotować przysmaki, które będą kolorowe, przyciągające wzrok, i pobudzające apetyt. Jedną z takich propozycji z pewnością będzie mandarynkowo – szpinakowa sałatka! Wzbogacona o wędzony boczek, słonecznik i orzechy stanie się hitem przyjęcia!
 
Zadbajcie także by goście mogli skosztować sycącego i gorącego posiłku. Zachęcamy Was do ugotowania smakowitego gulaszu węgierskiego, który dzięki swej pikantności jeszcze bardziej podkręci atmosferę imprezy!

Za kilka dni czas andrzejkowego szaleństwa. Czy Wasze menu na ten czas jest już zapięte na ostatni guzik? Czekamy na Wasze inspirujące przepisy, które z radością nagrodzimy wirtualami wymiennymi na nagrody!