Niedobory żelaza są najczęstszą przyczyną powstawania anemii. Od niego zależy także praca naszego serca, gospodarka hormonalna i odporność. Żelaza należy szukać w szpinaku, brokułach, warzywach strączkowych, wątróbce, mięsie czerwonym.
Żelazo z roślin jest gorzej przyswajalne, ale mają one mniej kalorii. Uzupełniając żelazo, nie możemy zapominać o witaminie C, która to poprawia jego wchłanianie 3-4 krotnie. Polecane jest łączenie, na przykład mięsa bogatego w żelazo z warzywami i owocami zawierającymi witaminę C np. natka pietruszki, cytrusy, sałata, dzika róża.
Bardzo ważne są także witaminy B6 i B12, które to są potrzebne do produkcji czerwonych krwinek. Należy ich szukać w serach żółtych, kaszach, orzechach, rybach, ziemniakach, bananach, mięsie, produktach pełnoziarnistych.
Niezbędna jest także witamina E, która chroni błony komórkowe przed działaniem wolnych rodników. Należy spożywać orzechy, migdały, oleje, słonecznik, razowe pieczywo i makarony.
Niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej, która zubaża szpik kostny. Znaleźć go można w fasoli, soku z pomarańczy i zielonych warzywach.
Molibden mikroelement, odgrywa także ważną role w organizmie. Jest w składzie wielu enzymów, które odpowiadają za przyswajanie żelaza. Bez niego żelazo dostarczone, zostanie wydalone. Znajdziemy go w szpinaku, pietruszce, pomidorach, mleku i jego przetworach, ryżu, produktach pełnoziarnistych.
Miedź, cynk i kobalt również uczestniczą w tworzeniu czerwonych ciałek krwi. Cynk znajdziemy w kaszy gryczanej, polędwicy, jajkach, pestkach dyni, kapuście. Kobalt w podrobach, szpinaku, cykorii. Miedź w produktach pełnoziarnistych, orzechach, czosnku, grochu, pomidorach.
Dowiedz się więcej na temat anemii. >>>