Bakłażan - jak przygotować i z czym go jeść?

  • 1

Każdy o nim słyszał, nie każdy próbował. Mam nadzieję, że poniższy artykuł zachęci Was do przygotowania bakłażana na różne sposoby.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Bakłażan - jak przygotować i z czym go jeść?
fot. Fotolia
Bakłażan wywodzi się z rodziny roślin psiankowatych. Potocznie nazywany oberżyną ale także gruszką miłosną. Pochodzi z Afryki, Egiptu, Arabii, i Indii. Ma bardzo mało kalorii, za to dużo potasu, magnezu i wapnia; w jego skórce znajdują się związki fenolowe, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Co ciekawe, w sensie botanicznym nie jest warzywem, a owocem – jagodą. Początkowo uprawiany był jako roślina ozdobna, dopiero później odkryto jego walory kulinarne.

Bakłażan występuje w wielu odmianach: pomarańczowej, żółtej, fioletowej (najpopularniejsza w Polsce), marmurkowej. Najsmaczniejsze okazy można kupić w okresie od czerwca do września, choć są dostępne w sprzedaży całorocznej. Warto dodać, że bakłażan uznawany jest za afrodyzjak.

Bakłażany nie mają charakterystycznego smaku, ani nie są aromatyczne. Dlatego trzeba go łączyć z innymi warzywami, pomidorami, papryką, cukinią, z mięsem, z sosami. Bardzo dobre są bakłażany panierowane jak kotlety schabowe.

Polecam dodawać je do zapiekanek, grillować plastry albo smażyć na patelni grillowej. Szczególnie warto zrobić z nim zapiekankę musakę, tradycje danie Greckie, ale także popularne na Bliskim Wschodzie. Jako nadzienie do bakłażana idealnie sprawdzą się kasze połączone z mięsem, kurkami, pomidorami.

Pyszne są bakłażany nadziewane i zapiekane w piekarniku. Z gotowanych bakłażanów można zrobić wspaniałe pasty i dipy, które są bardzo popularne w kuchni arabskiej. Polecam przetwory z bakłażana, lutenice, ajwar, bałkańskie sosy które podbiły moje podniebienie.

Smażąc bakłażany należy pamiętać o jednej rzeczy: że „piją” one bardzo dużo tłuszczu i mogą być gorzkie. Dlatego przed smażeniem należy pokrojone plastry obficie posypać solą, odstawić na 30 minut, następnie zmyć pod zimą wodą, osuszyć i dopiero smażyć na oleju. Po usmażeniu przekładamy plastry na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar tłuszczu.

Grillując bakłażana należy posmarować plastry z dwóch stron oliwą za pomocą pędzelka. To samo robimy z wydrążonymi połówkami bakłażana przed pieczeniem w piekarniku.