Pochwała bakłażana

Jak kupować, przechowywać i co najważniejsze - co przygotować z bakłażana, czyli oberżyny?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Pochwała bakłażana
Jak wybierać bakłażana?

Na straganie czy też w sklepie wybieraj bakłażana, którego skórka przy dotyku stawia opór, a unikaj tych gąbczastych i bardzo twardych. Warto też pamiętać, że im bakłażan mniejszy, tym słodszy w smaku.

Jak przechowywać?

Bakłażan w zasadzie nie powinien być przechowywany w lodówce - jeśli spędzi tam dłuższy czas cierpi na tym jego smak i konsystencja. Warzywo powinno się trzymać w cieniu, w pokojowej temperaturze, a najlepiej spożyć je jak najszybciej po zakupie! Jeśli musimy go włożyć do lodówki postarajmy się, aby nie spędził tam więcej jak 3 dni i zjedzmy od razu po wyjęciu!



Zobacz przepisy na Tort z grillowanych bakłażanów na ostro oraz Roladki z bakłażana z fetą i pomidorem.

Jak przygotować?

Odetnij kawałek czubka i podstawy warzywa, możesz tez go obrać ze skóry, ale nie musisz – jest jadalna. Pokrój bakłażana w plastry (podłużne lub poprzeczne) albo kotkę.

Bakłażana warto obsypać solą i zostawić na jakiś czas (najlepiej ok. 2 godzin) na sitku – pomaga to wyciągnąć gorzkawe soki z warzywa. Przed gotowaniem płuczemy i suszymy go na papierowym ręczniku.



Zobacz pyszne przepisy na Roladki z grillowanym bakłażanem i Bakłażana zapiekanego z cukinią.

Bakłażan pełen smaczku Bakłażan faszerowany pomidorem i oliwką Omlet z bakłażanem cukinią i salami

Polecamy przepisy: Bakłażan pełen smaczku (czyli nadziewany między innymi kurkami),Bakłażan faszerowany pomidorem i oliwką i Omlet z bakłażanem, cukinią i salami.

Więcej przepisów na bakłażana znajdziecie w kategorii mu poświęconej - zobacz przepisy na potrawy z bakłażanem >>>