Bryndza to miękki ser podpuszczkowy produkowany z mleka owczego. Produkowany w wielu krajach m.in. w Polsce, Austrii, Czechach, na Słowacji i Ukrainie. Słowo bryndza pochodzi z języka wołoskiego (por. rum. brânză – "ser") i oznacza po prostu ser.
Bundz, który jest otrzymywany z mleka owczego kruszy się, układa na gładką masę i zostawia w cieple, aby leżakował przez około 2 tygodnie.
W tym czasie dochodzi do dojrzewania pod wpływem enzymów wydzielanych przez pleśń Oidium lactis.
Bryndza ma kolor biały. Zazwyczaj jest krucha lub ma konsystencję od miękkiej do twardej. Dość pikantna i kwaskowata, ze słonym posmakiem. Występuje w kilku odmianach: bryndza pochodzenia z mieszanek mleka owczego i krowiego, a także z dodatkami smakowymi np. papryką lub cebulką, kminkiem.
Ser ten jest delikatnie przyprawiany, a następnie krojony w kostki, później dochodzi do przechowywania go w solance. Zawiera ok. 45% tłuszczu, 2-3% soli i 50% wody.
Zdjęcie: Fotolia
Z CZYM JEŚĆ?
Bryndzę można dodawać do sałatek, posmarować nią chleb. Idealnie nadaje się także jako farsz do klusek lub pierogów. Pomysłów na bryndzę jest wiele, możemy pokusić się o zrobienie ziemniaków faszerowanych bryndzą, zupy z bryndzy czy grillowanych, faszerowanych pieczarek z bryndzą. Sprawdźcie więcej przepisów na dania z bryndzą. Polecamy!
POCHODZENIE I PRODUKCJA BRYNDZY
Bryndza podhalańska produkowana jest mniej więcej od 1527 roku, tego okresu pochodzą o niej pierwsze wzmianki. Produkowana na terenach Tatr, Karpat. Informacja o tym jak zrobić bryndzę przechodziła z pokolenia na pokolenie i jest sztuką, którą znają tylko producenci z tego regionu.
Warto wiedzieć, że podczas produkcji uważa się, żeby w masie nie było grudek, dlatego ser kruszy się rękoma, a następnie wyrabia jak ciasto. Masa jest kilkakrotnie solona i za każdym razem jest próbowana, w celu sprawdzenia, czy jest już dość słona. Serową masę ubija się pięściami i przykrywa pokrywką na wierzch, której kładzie się ciężki kamień. Kamień naciskający na pokrywkę pozwala uwolnić tłuszcz, który wydobywa się na wierzch. Chroni bryndzę od zepsucia. Bryndzę zostawia się na ok. 2 tygodnie do dojrzenia enzymów.
Po pewnym czasie należy doprowadzić do tego, aby tłuszcz wszedł ponownie w ser. Po takim zabiegu produkcja bryndzy jest ukończona. Aby to zrobić należy zdjąć kamień z pokrywką i tłuszcz momentalnie wchłonie się w bryndzę.
Polecamy pierogi góralskie z bryndzą >>>
A czy wy próbowaliście bryndzę? Jakie macie o niej zdanie? Smakuje Wam? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.
Polpal
Rumuńskie słowo brânză lub też brînză znaczy "ser".
W j. włoskim ser to formaggio.
karola25
gosia47-47
dziękuję za zwrócenie uwagi, :D już piszę do redakcji, o poprawienie
niezły kąsek