Serek topiony to jeden z tańszych produktów na sklepowych półkach. Jego wykorzystanie może zdecydowanie odmienić zarówno smak jak i wygląd popularnych potraw.
Serek topiony jako zagęstnik do zup. Ci, którym ten składnik w kuchni nie jest obcy, wiedzą, że serek nie tylko w aksamitny sposób zagęści zupę, ale także ją zabieli. Oczywiście jest to zdrowsza alternatywa dla wysokokalorycznej śmietany i mąki.
Zwykła zupa pomidorowa z dodatkiem aromatycznych ziół i z serkiem topionym z pewnością sprawi, że niejeden sceptyk się przekona do jej nowej odsłony. Serek w subtelny sposób podniesie walory smakowe i nada fajną konsystencję.
Jeśli chcemy, by nasza tradycyjna pomidorowa była w bardziej włoskim stylu, zastąpmy koncentrat pomidorowy passatą lub przecierem pomidorowym z puszki. Pamiętajmy jednak, że podstawą każdej zupy jest wywar.
Pomidorówka musi mieć solidną podstawę na bazie mięsa i warzyw. Im więcej dodamy marchewki, tym będzie słodsza. Zupę pomidorową z dodatkiem serka topionego dodatkowo można zmiksować i podawać z grzankami w formie zupy kremu.
Sosy na bazie serka topionego to zdecydowanie bardzo ciekawa propozycja. Są delikatne i aksamitne, a co ważne, nie trzeba ich zagęszczać śmietaną i mąką. Serek topiony możemy potraktować jak doskonałą bazę do sosów instant, tylko tyle że w zdrowej formie, bez zbędnej chemii i innych sztucznych dodatków.
U mnie w domu bardzo często gości najprostszy i chyba najszybszy sos do makaronu carbonara - właśnie na bazie serków topionych. W zasadzie cały przepis składa się z serków, boczku, cebuli i pietruszki.
Przygotowanie to zaledwie 8 minut, czyli tyle ile gotuje się makaron. Pokrojony boczek podsmażamy z cebulą i natką pietruszki. Na koniec wrzucamy na patelnie kilka serków topionych i podlewany wodą lub mlekiem.
Sprawdź, ile kalorii ma serek topiony!
Nina W.