Catuaba cora: brazylijski afrodyzjak

Jest lekarstwem na wiele dolegliwości, brazylijscy Indianie Tupi pierwsi odkryli cudowne działanie tej rośliny. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Sprawdźcie koniecznie!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Catuaba cora: brazylijski afrodyzjak
fot. Fotolia
Catuaba to małe, szybko rosnące drzewko. Wyrastają z niego żółte bądź pomarańczowe kwiaty. Ma owalne, małe, niejadalne owoce w kolorze ciemnożółtym. Catuaba cora z kolei to wewnętrzna, drobno cięta część kory tego drzewa. Drzewo catuaby wygląda bardzo charakterystycznie: ma gruby pień oraz korzenie, które w większości znajdują się nad ziemią.

Roślina występuje w północnej części Brazylii: w Para, Amazonas, Maranhao, Alagos i Bahia. Drzewo to należy do rodziny Erythroxylaceae. Indianie Tupi pierwsi odkryli jego niezwykłe właściwości i działanie i wychwalali zalety tej rośliny. W języku Guarani catuaba oznacza "to, co daje siłę Indianom".  

Ze względu na zróżnicowanie lokalne, można wyróżnić także inne nazwy catuaby, np. Tatuaba, Caramuru, Chuchuhuasha i Piratancara.

NATURALNY AFRODYZJAK

Catuaba cora od dawna używana jest w medycynie jako afrodyzjak, stymuluje także centralny układ nerwowy. Wywar z kory tego drzewa stosuje się w przypadku impotencji i zaburzeń erekcji, w nerwobólach, osłabieniu, pobudzeniu, słabości seksualnej oraz zaburzeniach pamięci. Powstało nawet przysłowie, że mężczyzna płodzi dzieci do sześćdziesiątki, natomiast potem czyni to catuaba.

Nie wolno podawać tej rośliny dzieciom oraz kobietom w ciąży (catuaba podnosi poziom libido, co może stać się przyczyną skurczów macicy i w rezultacie spowodować poronienie).

SKŁAD CATUABY CORY

Drzewo to zawiera olejki aromatyczne, garbniki, alkaloidy, fitosterole, flawonoidy, cyclolignany oraz sequiterpeny. To właśnie fitosterole są podobne do ludzkich hormonów płciowych, co powoduje, że roślina jest silnym afrodyzjakiem.

Catuaba cora wzmaga powstawanie białych krwinek oraz wzmacnia układ immunologiczny, działa przeciwwirusowo, uszczelnia i rozkurcza naczynia krwionośne. Regularne spożywanie tej rośliny może pomóc w walce z HIV. Catuaba cora dodaje energii i wzmaga produkcję endorfin, które poprawiają samopoczucie.

JAK SPOŻYWAĆ CATUABĘ CORĘ?

Roślina jest dostępna w postaci herbaty, proszku i tabletek. W Brazylii dosypuje się ją do wina.

Jak należy przygotować catuabę? Zagotuj wodę w czajniku, następnie wsyp do małego garnka łyżeczkę catuaby. Zalej ją wrzątkiem (w proporcji: 1 łyżeczka - 1 litr wody). Gotuj to przez około 5 minut, na małym ogniu, pod przykryciem. Potem odstaw na około 15 - 35 minut. Pij do trzech razy dziennie po szklance.

W Brazylii napar przygotowuje się w następujący sposób: łyżeczkę drobno pociętej kory catuaby zalej szklanką wody, a następnie gotuj przez 5 minut. Potem, zdejmij gotujący się napar z ognia, przykryj go na 10 minut i gotowe!

Catuaba cora to bardzo ciekawa i mało znana roślina. Działa jak afrodyzjak i ma właściwości lecznicze. Czy kiedykolwiek o niej słyszeliście? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami!

Zobacz także: Catuaba – jak działa brazylijski afrodyzjak? >>>