Historia marchewkowych wypieków
Smakowita marchew używana była do wypieków już w średniowieczu. Nic w tym nadzwyczajnego! W okresie tym cukier był towarem niezwykle drogim i trudno dostępnym, więc jego duża zawartość w marchewce stała się doskonałą alternatywą! Zaczęto wykorzystywać ją do wzbogacania dań, wypieków i deserów.
Ciasto marchewkowe swój największy szczyt popularności przeżyło w Wielkiej Brytanii w czasie drugiej wojny światowej. Następnie moda na ten wypiek powędrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie ten tani i prosty w przygotowaniu produkt szybko zyskał sympatię mieszkańców i zaczął stanowić jeden z popularniejszych deserów dostępnych w większości restauracji.
Warto wiedzieć, że niewątpliwym sukcesem ciasta marchewkowego jest zajęcie 5. miejsca w rankingu najpopularniejszych dań lat siedemdziesiątych z 2005 roku – przygotowanym przez organizację FOOD NETWORK!
Dlaczego ciasto marchewkowe jest wilgotne?
Ciasto marchewkowe to wypiek niesłychanie wilgotny i puszysty! Jest to niewątpliwie zasługa marchewki, która mięknie podczas pieczenia, nadając ciastu gęstej konsystencji. Smakołyk ten to fantastyczna okazja by wykorzystać zalegającą w domu marchewką, a także idealny pomysł na wzbogacenie swojej kuchni i nadanie jej odrobiny oryginalnego smaku.Wspomniane ciasto upiec można na podstawie tradycyjnych przepisów naszych babć, ale warto porwać się kulinarnym wariacją i swój wypiek wzbogacić o przyprawy korzenne takie jak : cynamon, kardamon, goździki czy gałkę muszkatołową, a także o orzechy, migdały, wiórki kokosowe i suszone owoce! Ciasto wspaniale zasmakuj również, gdy przełożymy je kremową masę lub polejemy polewą czekoladową, lukrem!
Marchew - główny składnik ciasta
Nie od dziś wiadomo, że marchewka to samo zdrowie! Warzywo to jest przy tym tanie i łatwo dostępne przez cały rok. Marchew spożywana regularnie doskonale wpływa na nasz organizm – działa regulująco, odkwaszająco, a także odżywczo.
Ten słodki smakołyk zawiera w sobie witaminę A, C, E, H, K i witaminy z grupy B, a także dobroczynny potas, sód, wapń, fosfor, cynk i kobalt!
Oprócz niebywale istotnych właściwości leczniczych, marchew to warzywo wykorzystywane w kosmetyce. Preparaty z jej wyciągiem poprawiają stan i koloryt skóry, korzystnie wpływają na jej napięcie oraz zmniejszają przebarwienia!
Sprawdzone przepisy na ciasto marchewkowe
Nie próbowaliście jeszcze ciasta marchewkowego, a może brak Wam sprawdzonego przepisu na jego przyrządzenie? Nie martwcie się, w naszym dziale na wypieki z marchewką znajdziecie wiele ciekawych receptur, które warto przetestować!
Wśród nich, na specjalną uwagę zasługuję ciasto marchewkowe z bakaliami, z dodatkiem kakao, czekolady, dżemu truskawkowego oraz kokosu, które fantastycznie sprawdzi się podczas uroczystości rodzinnych - podane w towarzystwie świeżo zaparzonej, aromatycznej kawy, sprawi, że wszystkie podniebienia będą zachwycone!
Serdecznie zachęcamy także do skosztowania ciasta marchewkowego z kremem! Ono również zachwyci nasze kubki smakowe i sprawi, że będziemy mieć na nie ochotę przez cały okres zimowy!
Zdjęcia: Fotolia
LauraLaura
karola25
marcinka
pstrag
chyba jeszcze nigdy takiego nie jadłem, ostatnio testowałem z cukinią - jest do czegoś podobne? lubię marchewkę, więc jej smak to nie problem :)