Ciąża – jedzenie „za dwoje” ?

Mówi się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, a potrzebuje dodatkowo tylko od 300-500 kcal, przekładając na posiłek jest to jedna kanapka więcej – kanapka z tuńczykiem lub bagietka z serkiem śmietankowym, bądź szklanka mleka.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Ciąża – jedzenie „za dwoje” ?
Należy wzbogacić dietę o potrzebne składniki i minerały, dbać o jej urozmaicenie. Nie ma sensu podjadać, trzeba jeść tyle ile potrzeba.

Skąd się bierze chęć na różne zachcianki w ciąży? Nikt naprawdę nie wie. Wiadomo jednak, że nie wynikają z braku konkretnych składników pokarmowych. Jedynym powodem dla którego powinno się unikać podjadania w czasie ciąży to wzrost wagi. Jeżeli niechżesz nadmiernie przytyć, ogranicz.

Kalorie

Kobiety w ciąży potrzebują około 400 kcal dziennie więcej. Pojawia się też częste pytanie – ile kobieta powinna przytyć, nosząc pod sercem maleństwo. Wzrost wagi jest normalny w przedziale od 8 do 16 kg, w przypadku ciąży mnogiej około 20 kg. Jednak ile tak naprawdę można przytyć, zależy od organizmu. By nie męczyć się później ze znaczną nadwagą trzeba uważać co się je, dbać o pełnowartościową dietę.

Co ciekawe dodatkowe kilogramy rozkładają się następująco:

- 3300g przypada na dziecko;

- 65 g na łożysko;

- 800g na płyn owodniowy;

- 900g na przyrost masy macicy;

- 400g na powiększenie piersi;

- 1250g na zwiększenie objętości krwi;

- 2000g na zwiększenie uwodnienia tkanek;

- TYLKO 1700g na przyrost masy ciała.

Planując ciążę

Już 4 miesiące przed planowaniem wyprawki, pokoiku, łóżeczka, ubranek etc. Należy pamiętać o minerałach, jednym z najważniejszych elementów jest kwas foliowy, który odpowiada za zabezpieczenie maleństwa przed chorobami układu nerwowego, a matkę przed komplikacjami w czasie ciąży.

Układ krążenia w czasie ciąży bywa znacznie obciążony, dlatego dużo wcześniej należy zadbać o żyły. Odpowiednimi produktami są: papryka, pietruszka, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, kiwi, orzechy laskowe, olej słonecznikowy, czosnek, szczypior, por, cebula, wzmacniające działanie ma także kasza gryczana. Wprowadzenie tych składników do diety wzmocni żyły, przez co zmniejszy występowanie żylaków.

Kobiety często borykają się z problemem niedokrwistości, dlatego ważne jest wprowadzanie produktów bogatych w żelazo. Ponadto gdy organizm domaga się żelaza, spada koncentracja i zdolność zapamiętywania, obniża się nastrój a przede wszystkim niedobór tego pierwiastka prowadzi do anemii. Anemia natomiast w czasie ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dużą ilość żelaza mają w sobie: brokuły, sezam, słonecznik, suszone owoce, buraki, szpinak, drożdże, orzechy, jajka, pietruszka oraz herbatka z liści malin.

W czasie ciąży

Każda kobieta wie, że podczas ciąży należy dbać o siebie bardziej, dostarczać organizmowi odpowiednich minerałów i składników.

Białko. Ciężarne kobiety potrzebują około 60 g białka. Odpowiednią dawkę dostarcza filiżanka mleka, chude mięso, drób, ryby, orzechy, sucha fasola, soczewica, jajka i sery. Kobiety pytają dlaczego nie można spożywać niepasteryzowanych, miękkich serów, surowych jajek, surowego lub krwistego mięsa – odpowiedź jest prosta – mogą zawierać bakterie bardzo szkodliwe dla dziecka.

Wapń jest jednym z podstawowych budulców kości i zębów. Dlatego zaleca się dzienną dawkę w wysokości 1,200 mg. Wapń można znaleźć w zielonych warzywach liściastych, soku pomarańczowym, mleku, jogurcie i serze.

Trzeba też pamiętać o żelazie i kwasie foliowym, o których była mowa, przed planowaniem ciąży.

Kategorycznie zabrania się spożywania alkoholu, ponieważ dzieci wystawione na działanie alkoholu w łonie matki wykazują objawy upośledzenia psychicznego oraz fizyczne anomalie. Nawet jedna lampka wina jest niedopuszczalna.

Kawa (w szerszym znaczeniu kofeina) tutaj zalecany jest umiar. Spożywanie od 1 do 2 napojów zawierającym kofeinę jest bezpieczne.

Sól. Kiedyś lekarze uważali, że należy wyeliminować sól z jadłospisu. Dzisiaj sól jest ważnym składnikiem pokarmowym podobnie jak kawa spożywana w niewielkiej ilości nie szkodzi. Jest jedno „ale” jeżeli towarzyszą kobiecie obrzęki, jedynym sposobem by im zapobiec jest całkowite wyeliminowanie soli a dodatkowo wzbogacenie diety o pietruszkę i arbuz.

Należy unikać napojów gazowanych, białego pieczywa, słodyczy jeżeli zamierza się szybko wrócić do swojej wagi. Co ważne, gotować mięso oraz warzywa, smażenie ograniczyć do 2 razy w tygodniu, jedzenie będzie zdrowsze i smaczniejsze.

Jednym z trudnych dolegliwości są wymioty i mdłości. Aby im zapobiec należy spożywać częstsze i mniejsze posiłki. Podobno pomaga także korzeń imbiru. Rzucie go łagodzi uczucie mdłości.

Kobiety skarzą się również na skurcze nóg, spożywanie nabiału, ziemniaków, kaszy gryczanej, pomidorów i bananów zniweluje ten problem. Można także do tej diety dołączyć naprzemienne prysznice (zimna-ciepła woda).

Witaminy

Żeby uniknąć niepotrzebnych przeziębień należy spożywać witaminę C, łatwo przyswajalną można znaleźć w owocach cytrusowych, natce pietruszki, brokułach, truskawkach, pomidorach, papryce. Wzmacnia ona odporność oraz obniża zawartość cholesterolu we krwi.

Witaminę D dostarczą ryby, tran oraz słońce. Natomiast witaminę E, która ma wpływ na skórę, ponadto zapobiega zmęczeniu mają: warzywa liściaste, kiełki pszenicy, margaryna, oleje roślinne, pełne ziarna zbóż oraz szpinak.

Witaminy z grupy B dbają o sprawność umysłową, korzystnie wpływają na pracę serca, układ nerwowy, oraz mięśnie. Zleźć je można w ziarnach zbóż, mące owsianej, mięsie wieprzowym, warzywach strączkowych, orzechach ziemnych, otrębach, suszonych morelach. Drożdżach, makaronie i grzybach.

Ogólne zasady:

1) Jedz urozmaicone posiłki, należące do wszystkich grup w piramidzie żywieniowej.

2) Pij 2 litry płynów, w większej części wodę.

3) Jedz więcej ale nie „za dwoje”.

4) Dbaj o witaminy i minerały.

5) Jedz często w małych ilościach.

6) Sól – „tylko do smaku”.

7) Pamiętaj by gotować, nie smażyć

8) Jedz owoce.

Przyszła mama powinna pamiętać, żeby dbać w dietę, ponieważ najważniejsze jest zdrowie noszącego pod sercem dziecka oraz jej samej. Do wymienionych wyżej niezbędnych składników diety, gdy stosuje się je odpowiednio prawdopodobnie nie będą potrzebne suplementy, jednak o tym decyduje lekarz.