Jak mądrze się odchudzać?

  • 2

Fakty i mity o odchudzaniu. Jak z głową podejść do tematu i nie dać się zwariować, kiedy z każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi dietami?

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Jak mądrze się odchudzać?
Chyba większość osób, choć raz w życiu odchudzała się. Diet jest tyle, że człowiek nie wie na którą się zdecydować. Niestety wiele osób popełnia błędy podczas odchudzania - w jadłospisie pomijają śniadanie, a to jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Powinniśmy spożywać ich pięć, w odstępach około trzech godzin. Prawda jest taka, że żeby schudnąć trzeba jeść zbilansowane posiłki. Pomijając śniadanie, spożywamy więcej jedzenia w ciągu dnia. Powinniśmy jadać kasze, makarony (ciemne) i co najważniejsze - nie powinniśmy ich łączyć z tłustymi sosami. Pieczywo wybieramy tylko pełnoziarniste.

Ostatni posiłek należy jeść trzy godziny przed snem, ponieważ musimy mieć czas na strawienie tego, co zjedliśmy. Jeżeli chodzi o owoce można je jeść, ale też nie w ilościach hurtowych i nie wszystkie. Banany, winogrono i inne słodkie owoce zawierają fruktozę, a ta nie powoduje zahamowania łaknienia. Oznacza to w praktyce tyle, że niedługo później ponownie musimy coś zjeść. Tak samo działają słodycze. Owoce powinniśmy jadać jako osobny posiłek, ale wybierać takie, które nie podnoszą cukru we krwi, czyli: śliwki, grejpfruty, porzeczki, jabłka, jeżyny, pomarańcze.

Wiele osób odrzuca ziemniaki na diecie, a można je jeść - najlepiej pieczone albo przygotowane na parze. Nie powinno się pić soków owocowych – słodkich, ponieważ jest to sam cukier. One są tylko pozornie zdrowe. W szklance takiego soku mamy 6 łyżeczek cukru. Wbrew pozorom powinniśmy unikać produktów „light”, ponieważ one również nie są zdrowe. Zawierają często więcej kalorii niż tradycyjne produkty, dlatego trzeba czytać etykiety. Należy pić jak najwięcej płynów – najlepiej wody, około 3 litrów dziennie. Alkohol dla osób odchudzających się jest zabójstwem, bo jest kaloryczny.
Głodówka nie jest dobrym sposobem na odchudzanie – stosując tę metodę tracimy wagę, ale także masę mięśniową, potrzebną do spalania kalorii.

Nie polecam diet typu „jemy sam ryż i jajka przez tydzień”. Można sobie tylko zaszkodzić. Nieprawdą jest też to, że nadwagę i otyłość dziedziczymy. W głównej mierze od nawyków żywieniowych zależy jak wyglądamy. Jak rodzice są otyli i jedzą niezdrowo, to ich dzieci także będą tak jadły i wyglądały. Geny nie są odpowiedzialne za to, jak żyjemy i jaki tryb życia prowadzimy. To czy będziemy się ruszać i zdrowo jeść zależy od nas!