Jabłka zawierają witaminy: C, B, B2, PP, prowitaminę A, kwasy organiczne - główne to ocet jabłkowy i cytrynowy. Ponadto w jabłkach znajdują się garbniki, pektyny oraz sole mineralne.
Kwasy organiczne zawarte w jabłkach pobudzają pracę przewodu pokarmowego, przez zwiększenie ilości wytwarzanej śliny i soków trawiennych. Garbniki zawarte w jabłkach dezynfekują przewód pokarmowy, zapobiegają nadmiernej fermentacji w jelitach. Pektyny zawarte w tych owocach mogą odegrać istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy.
Jabłka dostarczają naszym organizmom soli wapnia, fosforu, potasu, magnezu oraz niewielkie ilości żelaza. Wszystkie wymienione powyżej elementy są jednocześnie odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto włączyć jabłka do codziennej diety.
To owoc, który możemy przetwarzać na wiele sposobów. Oczywiście odmian jabłek jest bez liku, ale najlepsze są stare odmiany takie jak : lobo, reneta, red boskoop, jonatan, antonówka, ligol, spartan.
Jabłka możemy przeznaczyć na przetwory typu soki, musy, dżemy, przeciery. Świetnie sprawdzą się w znanych nam szarlotkach czy innych ciastach a nawet ryżu zapiekanym z jabłkami. Smaczne są także jabłka pieczone, które mogą wchodzić w skład diety lekkostrawnej. Wykorzystywane są przy leczeniu wielu chorób układu pokarmowego.
W związku z faktem, że przy długotrwałym przechowywaniu jabłek często następuje gnicie za sprawą grzybów, które wytwarzają związki o właściwościach rakotwórczych, nie powinno się ich używać do przetworów. Należy wybierać tylko zdrowe i dorodne owoce aby nie marnować przetworu, który zepsuje się, no i oczywiście ze względu na nasze zdrowie.
Sprawdź! Jakie jabłka wybrać do szarlotki?
Nina W.