Cudowne pomidory

  • 1

Pomidory można kupić przez cały rok, właśnie teraz są najsmaczniejsze, najbardziej aromatyczne – i najtańsze. Poznaj zalety pomidora.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Cudowne pomidory
Co dobrego kryją w sobie pomidory

Pomidor jest prawdziwą kopalnią wartościowych składników odżywczych. Z racji wysokiej zawartości wody dostarcza przy tym niewiele energii. Można go więc jeść bez ograniczeń!

 

Przybysze z daleka

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej. Do Europy sprowadził je w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Co ciekawe, wielu Europejczyków początkowo sądziło, że to roślina trująca i hodowano je tylko dla ozdoby. Do Polski, tak jak wiele innych warzyw, trafiły razem z królową Boną.

 

Bogactwo odmian

Od ogromnych, ważących ponad kilogram pomidorów mięsistych (doskonałych np. na przetwory) do miniaturowych, aromatycznych i ozdobnych pomidorków czereśniowych, od żywej czerwieni i maliny po słoneczny żółty. Wśród dziesiątek odmian pomidorów każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Smakują i leczą

Są źródłem wielu cennych składników. Przede wszystkim zawierają jednak likopen – przeciwutleniacz, który ma silne działanie antynowotworowe (zwłaszcza na raka prostaty). Nasz organizm najlepiej przyswaja likopen z pomidorów poddanych obróbce termicznej (przetwory, zupy, sosy).

 

Pomidory to kulinarny skarb

Sosy do makaronu, pizza, sałatki (np. caprese) i zupy to tylko pierwsze z brzegu dania, których nie można wyobrazić sobie bez pomidorów. Obkłada się nimi i dekoruje kanapki, dodaje do potraw z ryżu. Pomidory są też surowcem do przygotowania soków, przecierów i koncentratów, których nie brak w żadnej kuchni.

 

Tekst: Robert Grotkowski (Pani domu)