Pomidor jest prawdziwą kopalnią wartościowych składników odżywczych. Z racji wysokiej zawartości wody dostarcza przy tym niewiele energii. Można go więc jeść bez ograniczeń!
Przybysze z daleka
Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej. Do Europy sprowadził je w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Co ciekawe, wielu Europejczyków początkowo sądziło, że to roślina trująca i hodowano je tylko dla ozdoby. Do Polski, tak jak wiele innych warzyw, trafiły razem z królową Boną.
Bogactwo odmian
Od ogromnych, ważących ponad kilogram pomidorów mięsistych (doskonałych np. na przetwory) do miniaturowych, aromatycznych i ozdobnych pomidorków czereśniowych, od żywej czerwieni i maliny po słoneczny żółty. Wśród dziesiątek odmian pomidorów każdy znajdzie coś dla siebie.
Smakują i leczą
Są źródłem wielu cennych składników. Przede wszystkim zawierają jednak likopen – przeciwutleniacz, który ma silne działanie antynowotworowe (zwłaszcza na raka prostaty). Nasz organizm najlepiej przyswaja likopen z pomidorów poddanych obróbce termicznej (przetwory, zupy, sosy).
Pomidory to kulinarny skarb
Sosy do makaronu, pizza, sałatki (np. caprese) i zupy to tylko pierwsze z brzegu dania, których nie można wyobrazić sobie bez pomidorów. Obkłada się nimi i dekoruje kanapki, dodaje do potraw z ryżu. Pomidory są też surowcem do przygotowania soków, przecierów i koncentratów, których nie brak w żadnej kuchni.
Tekst: Robert Grotkowski (Pani domu)
Noruas