Polacy jedzą mało makaronów, około 3kg rocznie – tymczasem Włosi spożywają ich niemalże 30kg! Makarony polecane są osobom uprawiającym sporty i cukrzykom. Są cennym źródłem skrobi. Przez wiele godzin po zjedzeniu makaronu czujemy się syci, ponieważ uzyskana z niego glukoza uwalania się powoli.
Nie warto kupować tanich makaronów, ponieważ te nie mają nic wspólnego ze zdrowiem. Najlepsze są z pszenicy durum oraz te razowe. Taki makaron nie skleja się i jest lepszy smakowo. Za dobry makaron trzeba niestety zapłacić od 40zł do 70zł. Makarony jajeczne są bardziej kaloryczne od tych produkowanych z pszenicy twardej. Producenci często piszą, że makaron jest cztero albo siedmio jajeczny. Gdyby faktycznie zawierał tyle jajek, zwyczajnie rozpadłby się i nie skleił.
Czas gotowania makaronu zależy od jego kształtu i wielkości. W zależności od tego, jak długo gotujemy makaron, może mieć on inny indeks glikemiczny. Im bardziej jest rozgotowany, tym więcej cukru wytwarza się we krwi. Polecam jadać makarony orkiszowe, pokrzywowe i sojowe. Dla osób na diecie bezglutenowej można kupić makron ryżowy, kukurydziany, gryczany lub z fasoli mung.
Żeby dobrze ugotować makaron należy przestrzegać kilku zasad. Na każde 10dkg makaronu wlewamy 1l wody oraz odrobinę oliwy. Wkładamy zawsze do gotującej się wody i solimy dopiero od momentu zagotowania. Mieszamy od czasu do czasu, żeby nie przywarł do dna. Gotujemy zgodnie z etykietą na opakowaniu. Każdy gatunek wymaga innego czasu gotowania. Nie przelewamy zimną wodą po odcedzeniu. Podajemy od razu. Makaron trzeba zahartować – czyli przelać zimną wodą – jedynie w przypadku, kiedy robimy sałatkę.
Sprawdź przepis i zrób makaron gryczany! >>>
karola25
Nina W.
Dinah