Czym tak naprawdę jest porcja?

  • 4

Powinno się spożywać 5 porcji owoców i warzyw w ciągu dnia. Tylko, ile tak na prawdę znajduje się w jednej porcji?

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Czym tak naprawdę jest porcja?
fot. Fotolia

Na śniadanie chcesz zjeść porcję płatków z jogurtem? Później masz zjeść porcję owoców, a na obiad chcesz zjeść porcję warzyw? Poniżej postaram się zobrazować czym jest jedna porcja.

PIECZYWO
Porcja pieczywa to jedna kromka o grubości około 1 cm, wielkością zbliżona do płyty CD.

PŁATKI
Za jedną porcję płatków śniadaniowych uznaje się pół szklanki, obrazowo mówiąc to wielkość kulki mozarelli (tej o wadze 125 g).

MAKARON
Porcja surowego makaronu spaghetti to garść o średnicy pięciu złotych. Z kolei porcja ugotowanego makaronu to ponownie wielkość kulki mozarelli.

Zobacz przepisy z użyciem makaronu >>>

KASZA I RYŻ
Porcja surowego ryżu czy kaszy to pół szklanki. Ugotowana kasza/ryż to wielkość piłeczki do tenisa.

MASŁO I OLEJ
Za porcję masła uznaje się wielkość kostki czekolady lub znaczka pocztowego. Za porcję oleju 25 ml czyli tylko co kieliszek do wódki.

MIĘSO I RYBY
Porcja mięsa powinna być wielkościowo zbliżona do opakowanie tali kart, z kolei porcja ryby to jak dwa takie opakowania.

SER
Jedna porcja sera twarogowego to jedna łyżka (jak pudełko po zapałkach).
Jedna porcja sera w kostce powinna być wielkościowo jak 4 kostki do gry, z kolei porcja sera w plastrach to jeden plaster wielkości płyty CD.

OWOCE
W przypadku owoców drobnych, jagodowych za porcję przyjmuje się pół szklanki, w przypadku reszty owoców jest to jedna sztuka.

WARZYWA
Za porcję tak jak w przypadku owoców przyjmuje się pół szklanki (warzywa rozdrobnione jak np. kapusta) lub jedną sztukę (w przypadku pomidora) lub kilka różyczek (w przypadku kalafiora, brokuła)

Zobacz przepisy z użyciem warzyw >>>