Ekologiczna kuchnia Marcina Suchenka

Pasja do ekologicznego jedzenia u Marcina Suchenka zrodziła się z.... ciąży jego małżonki! Zobacz doskonałe i zdrowe przepis szefa kuchni.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Ekologiczna kuchnia Marcina Suchenka
Eko w ciąży

Swoje pierwsze ekologiczne gotowanie Marcin Suchenek wiąże z ciążą swojej żony. Po raz pierwszy gotował z wykorzystaniem produktów ekologicznych, gdy dowiedział się, że za dziewięć miesięcy przyjdzie na świat jego syn.

Już wtedy Marcin Suchenek zaczął poszukiwać informacji, jak powinna odżywiać się jego małżonka w okresie ciąży. Wykorzystał ten okres na poszukiwanie produktów i poszerzanie wiedzy o zdrowej żywności, a także ich wpływie na nasze życie. Wiedzę tą wykorzystał także w pracy jako szef kuchni restauracji Venti-tre w Warszawie.

Zgłębiając wiedzę o ekologicznych produktach, Marcin Suchenek zaczął poznawać ich rynek. Często są to produkty unikatowe i pochodzące od małych producentów, którzy w wytworzenie ich wkładają całe serce.

Przewagą bioproduktów, podkreśla Marcin Suchenek, jest ich wyrazisty smak i to, że są hodowane lub produkowane bez użycia środków chemicznych, w całkowicie naturalny sposób, często w pięknych rejonach i w nieskażonym środowisku. Niesie to jednak ze sobą również trudności, które w kuchni hotelowej i restauracyjnej są odczuwalne - często są to bowiem produkty sezonowe, dostępne w określonym czasie - ze względu na charakter ekologicznej produkcji.

Osobom zaczynającym przygodę z ekologicznym jedzeniem Marcin Suchenek poleca eksperymentowanie i zabawę z tymi nietuzinkowymi produktami. Poniżej kilka przepisów wprowadzających w ekoświat Marcina Suchenka.

Przepisy ekologicznej kuchni Marcina Suchenka.

Plastry wołowiny z rukolą, serem zagrodowym, gruszką konferencją i dressingiem z orzechów

        

Czas przygotowania: 30 minut (4 porcje)

Składniki:

- rumsztyk wołowy - 0,4 kg
- sałata rukola - 0,3 kg
- ser zagrodowy - 0,2 kg
- gruszka "konferencja" - 0,3 kg
- mieszanka orzechów (z pinii, laskowych, włoskich) - 0,1 kg
- ocet balsamiczny - 50 ml
- miód - 50 g
- 1 cytryna
- olej rzepakowy - 0,1 l
- oliwa-0,1l
- sól do smaku
- pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Mięso pokroić na plastry, przyprawić pieprzem i usmażyć z każdej strony. Po usmażeniu przyprawić solą morską i skropić oliwą. Sałatę oczyścić i umyć, gruszkę pokroić na cząstki, ser połamać na kawałki.

Przygotowanie dressingu do sałaty: orzechy zalać wrzątkiem, oczyścić i zmiksować z octem, miodem i sokiem z cytryny. Następnie miksując dodawać olej do uzyskania gęstej konsystencji. Wymieszać sałatę z dressingiem i ułożyć delikatnie na głębokim talerzu, ułożyć następnie ser, cząstki gruszki i rozłożyć kawałki polędwicy wołowej, posypując orzechami.

Stek cielęcy pieczony w tymianku z karmelizowanymi nowalijkami

                        

Czas przygotowania: 140 minut (4 porcje)

Składniki:

- 1 stek cielęcy
- marchewki 0,2 kg
- pory 0,2kg
- ziemniaki - 0,2 kg
- czerwona cebulka - 0,2 kg
- tymianek - 4 gałązki
- szałwia - 2 listki
- czosnek - 1 główka -
- miód spadziowy - 40 g
- białe wino - 0,2 l
- czerwone wino - 0,5 l
- sól morska do smaku
- pieprz biały do smaku

Sposób przygotowania:

Stek cielęcy zamarynowany w ziołach, czosnku, pieprzu oraz soli i białym winie 0,2 l, pozostawić na 24 godz. do pełnego zamarynowania. Obsmażyć i wstawić do pieca, zalać sokiem z marynowania, piec przez 2 godz. w 110 stopni C.

Po wyjęciu mięsa z pieca odlać sok z pieczenia, dodać do niego czerwone wino i gotować do uzyskania konsystencji sosu. Warzywa i ziemniaki ugotować, następnie obsmażyć z cebulką i karmelizować w miodzie spadziowym.

Stek pokroić, warzywa poukładać na płaskim talerzu, polać sosem i udekorować gałązkami tymianku.

Marcin Suchenek jest absolwentem Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii. Swoją karierę rozpoczął w hotelu Sheraton. Od ponad 10 lat pracuje w hotelu Hyatt Regency Warsaw, gdzie zaczynał jako kucharz, aż doszedł do samego szczytu, czyli do funkcji Szefa kuchni. Marcin Suchenek szlifował swój kunszt pod wodzą znakomitych szefów kuchni m. in. Kurta Shellera, Stefano Bonafe, Fabio Brambilla oraz Antonio Torino. Kierował kuchnią w hotelowej restauracji Q-Club oraz we włoskiej restauracji Venti-tre. Od 2010 roku wielokrotnie promował polską kuchnię oraz ekologiczne produkty na międzynarodowych targach kulinarnych.