Gruszka może być spożywana przez osoby z chorobami żołądka, a starte owoce można podawać niemowlętom.
Gruszki są bogatym źródłem antyoksydantów i przeciwutleniaczy, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Opóźniają procesy starzenia się. Dojrzałe owoce zapobiegają zaparciom, z kolei odmiany cierpkie i mało soczyste zalecane są przy leczeniu biegunek.
Osoby dbające o linię powinny sięgać po gruszki bez zastanowienia - posiadają one tylko 60 kalorii! W miąższu znajduje się około 7-12% łatwo przyswajalnych cukrów: fruktozy, glukozy i sacharozy.
Gruszki najwięcej zawierają potasu, są także bogate w inne składniki mineralne - fosfor, magnez, sól, żelazo, jod.
W ich składzie znajdują się:pektyny, błonnik, witaminy A, C, PP, B1, B2, bor. Im bardziej dojrzała gruszka, tym pektyn i kwasów jest mniej, a cukrów więcej.
Gruszki bardzo dobrze wpływają na nasz mózg za sprawą boru. Pobudza on szare komórki i poprawia koncentrację. Osoby narażone na osteoporozę powinny jadać dużo gruszek, gdyż zapobiegają one ubytkom wapnia w organizmie. Zawierają też jod, który reguluje pracę tarczycy, a którego nie zawierają inne owoce.
Napar z gruszek stosuje się przy przeziębieniach, kaszlu, gorączce, migrenie. Gruszki polecane są osobom z nadciśnieniem i problemami trawiennymi. W miąższu z gruszek występują komórki kamienne. Wspomagają one perystaltykę jelit.
Swój niepowtarzalny smak oraz aromat zawdzięczają olejkom eterycznym.
Polecamy: poznaj egzotycznego kuzyna gruszki!