Historia lodów

  • 4

Jak podają źródła historyczne wynalazcami lodów byli Chińczycy.

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Historia lodów
Najprawdopodobniej już 4000 lat temu chińscy władcy raczyli się przysmakami sporządzonymi ze śniegu bądź rozkruszonego lodu.  Do tego dodawano owoce i miód.

Lody znane były również w antycznej Europie. W Grecji raczono się "śniegiem z Olimpu", czyli mieszanką lodu, soków owocowych, miodu i wina. Z kolei Rzymianie dodawali do nich miód, cynamon, wodę różaną i fiołki, a ponadto miód, migdały, daktyle i figi. Lodowe przysmaki cenili dawni Persowie i Arabowie, a w XIV wieku z wyrobu doskonałych deserów lodowych i miodu zasłynęła Wenecja. Przyrządzanie lodów z miodem było prawdziwą sztuką kulinarną, bowiem z wielkim kunsztem starano się tak dobierać składniki, by osiągnąć idealny smak, zapach, barwę i konsystencję. Przyrządzano je oczywiście bezpośrednio przed spożyciem w domach elit, bo przecież dopiero w czasach nowożytnych, po wynalezieniu chłodni mogły stać się jednym z najpopularniejszych deserów świata osiągalnym dla „zwykłego śmiertelnika”.
W Polsce lody znane są od czasów saskich, lecz nie od razu był to produkt powszechnie dostępny. Z biegiem czasu sytuacja ulegała zmianie, lody stawały się coraz łatwiej osiągalne i coraz tańsze, tak, że już przed pierwszą wojną światową należały do bardzo popularnych przysmaków. Dziś trudno nam sobie bez nich wyobrazić przetrwanie upalnego lata, wieczorów z przyjaciółkami, rodzinnych uroczystości i niedzielnych spacerów. A już dla dzieci świat bez lodów jest po prostu niewyobrażalny.

Wybierając lody kierujemy się raczej upodobaniami smakowymi, ale warto wiedzieć, że spożywając lody dostarczamy sobie nie tylko czystej rozkoszy podniebienia. Na przykład Lody Max-ice TWISTY przyrządza się z mleka, śmietany i jogurtu. A produkty nabiałowe, jak wiadomo, należą do grupy najbardziej wszechstronnych pod względem wartości odżywczej. Według dietetyków produkty te są niezbędnym i najbardziej wartościowym składnikiem codziennej diety. Mleko i jego przetwory są jednym z najlepszych źródeł łatwo przyswajalnego przez nasz organizm wapnia. Wapń jest składnikiem materiału budulcowego kości i szkliwa. Produkty mleczne zawierają ponadto łatwo przyswajalne białko oraz witamin D, A, B2, E i K.

Przyznajmy, że uwielbiamy lody. A ich jedzenie dostarcza naszemu organizmowy różnorodnych wartości odżywczych - bądź to z nabiału, bądź - z zamrożonych soków owocowych.