Czy w tym roku zabraknie truskawek?

Zimny kwiecień i długotrwała susza w pierwszej połowie maja nie wróżą dobrze. Ceny wielu warzyw i owoców już poszybowały w górę. Czy polskich truskawek może w tym roku zabraknąć?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Czy w tym roku zabraknie truskawek?
fot. Adobe stock

Ile zapłacimy za truskawki?


W 2. połowie maja cena oscylująca w okolicach 20 zł/kg truskawek nie jest może powodem do niepokoju, jednak progności przewidują, że nawet w szczycie sezonu nie możemy oczekiwać dużo niższej ceny. Obecnie za kilogram truskawek płacimy niewiele poniżej 20 zł, przewiduje się, że w szczycie sezonu spadnie do ok. 15 zł/kg.

Winą za te stan rzeczy można obarczyć przede wszystkim warunki pogodowe, w jakich dojrzewają rodzime owoce. Długie przymrozki, długotrwała susza, mała ilość dni słonecznych - to wszystko wpływa na ilość owoców, jaka będzie dostępna na rynku.

Jak podaje IUNG (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa) susza rolnicza w dużej części kraju, a na południu nadmiar wody spowodują niski plon. Dotyczy to nie tylko owoców sezonowych, takich jak polskie truskawki, lecz także zboża. Możemy spodziewać się sporych podwyżek cen żywności.

Powodów do obaw o dostępność truskawek jednak nie ma - owoce dostępne teraz pochodzą z upraw szklarniowych, sezon na truskawki z uprawy polowej zacznie się odpowiednio później.

Do czego wykorzystać świeże truskawki?

Większą ilość truskawek warto przerobić na przetwory - zrób z nich doskonały truskawkowy dżem oraz kompoty. Z tych owoców zrobisz także... wino truskawkowe

Na obiad podaj pierogi z truskawkami, na deser przygotuj tartę lub sernik na zimno. Nie zapomnij podzielić się z nami swoim pomysłem na danie z truskawkami!