Co zrobić z truskawek? Pomysłów jest sporo. Zazwyczaj świeże owoce spożywamy w formie koktajli czy różnego rodzaju deserów. Wykorzystujemy je często do słodkich wypieków jak placek z truskawkami, czy tarta z truskawkami, ale także do dań obiadowych, jak makaron, naleśniki czy pierogi z truskawkami. Jednak jednym z najczęściej robionych przetworów, który pozwala nam się cieszyć smakiem lata przez długi czas, jest dżem truskawkowy. Robi się go bardzo prosto i warto mieć kilka słoików przetworu w domowej spiżarni.
Do przygotowania dżemu z truskawek będziesz potrzebować:
fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Zobacz czym zastąpić cukier w domowych wypiekach.
Przepis na dżem truskawkowy
Dżem z truskawek to jeden z najprostszych przetworów, jaki można zrobić. Wbrew pozorom nie potrzeba do niego wykorzystywać żadnych sztucznych środków żelujących. Wystarczy odrobina cierpliwości, by cieszyć się pysznym dżemem truskawkowym.Do przygotowania dżemu z truskawek będziesz potrzebować:
- 1 kg truskawek,
- 1 szklanki cukru,
- 2 łyżeczek soku z cytryny.
- Truskawki dokładnie przebierz, umyj, obierz z szypułek i pokrój na mniejsze kawałki. Aby mieć pewność, że owoce nadają się do dalszej obróbki, sprawdź jak myć truskawki w prawidłowy sposób.
- Owoce zasyp cukrem i odstaw na całą noc, aby puściły sok.
- Truskawki przełóż do szerokiego garnka i gotuj na dużym ogniu.
- Kiedy owoce się zagotują, dodaj sok z cytryny.
- W momencie, gdy całość zacznie się pienić, zmniejsz palnik do minimum i zbierz powstałe szumowiny.
- Dżem z truskawek gotuj ok. 3 godzin, od czasu do czasu mieszając.
- Gdy będzie odpowiednio gęsty przelej go do wyparzonych słoików. Z podanych proporcji wyjdą ok. 3 słoiki dżemu truskawkowego, każdy po 250 ml.
- Mocno zakręć słoiki z przetworami i odwróć je do góry dnem, czekając aż wystygną. Po wystygnięciu dżem z truskawek jest gotowy do spożycia!
fot. Adobe Stock
Jak zrobić dżem truskawkowy z pektyną?
Pektyny są naturalnie występującym w owocach błonnikiem pokarmowym, który wykazuje właściwości żelujące. Dżem z truskawek z dodatkiem pektyny przygotowujemy w podobny sposób, jak ten bez dodatków substancji żelujących. Zasadniczą różnicą jest skrócony czas gotowania owoców i zmniejszona ilość cukru - nie musimy truskawek kroić i zasypywać cukrem do wytrącenia z nich soku. Na kilogram owoców należy użyć ok. 30 g pektyny, czyli jedno opakowanie. Truskawki gotuj do zgęstnienia, a jeśli nie rozpadną się całkowicie, możesz delikatnie rozgnieść je widelcem. Robienie dżemu truskawkowego z użyciem naturalnej pektyny pozwoli skrócić czas gotowania nawet kilkukrotnie. Z gotowym przetworem własnej roboty idealnie komponuje się domowa chałka z kruszonką – musisz wypróbować tego połączenia!Jak zrobić dżem truskawkowy z chia?
Nasiona chia, inaczej zwane nasionami szałwii hiszpańskiej, także posiadają właściwości żelujące. Popularny deser – pudding z nasion chia – zawiera właśnie te cudowne ziarenka! Nasiona szałwii hiszpańskiej z powodzeniem zastąpią pektynę lub inne substancje żelujące. Dżem truskawkowy z nasionami chia zrobisz podobnie jak ten z użyciem pektyny – wystarczy, że na na szklankę gotujących się truskawek dodasz łyżkę nasion chia.fot. Adobe Stock
Dżem truskawkowy bez cukru – czy to możliwe?
Choć wiele osób uważa, że zrobienie dżemu truskawkowego bez cukru jest niemożliwe – to mit! Dżem truskawkowy można zrobić bez dodatku substancji słodzącej. Wszystko dzięki temu, iż owoce te są same w sobie dość słodkie. Aby jednak nie wydłużać czasu gotowania, wystarczy wybrać bardzo dojrzałe truskawki i rozgnieść je widelcem lub delikatnie zblendować.Zobacz czym zastąpić cukier w domowych wypiekach.