Jajka na wielkanocnym stole

  • 2

Oprócz symbolu nowego życia, jajka są jednym z najważniejszych pokarmów podczas Wielkanocy. Przyrządzane na wiele sposobów nie tylko doskonale smakują, ale też pięknie wyglądają. Sprawdźcie moje pomysły na podanie jajek!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Jajka na wielkanocnym stole
fot. Fotolia

Jajko na święta Wielkanocne w symbolice chrześcijańskiej oznacza Zmartwychwstanie Pańskie i od zawsze kojarzone jest z Wielkanocą. Na Wielkanoc malujemy i dekorujemy jajka na różne sposoby.

Dekorowanie jajek to jednak nie wszystko - są one nieodłącznym składnikiem świątecznego menu. Przygotowujemy je na wiele sposobów, oczywiście o dodawaniu do deserów i ciast nie wspominając. W większości jajka w tym okresie spożywamy na wytrawnie. Z jajek przygotowujemy między innymi:
- sałatki
- jajka faszerowane
- jajka po szkocku
- jajka gotowane np. do białego barszczu czy żurku
- jajka w majonezie
- pieczenie lub pasztety z gotowanym jajkiem
- roladki z farszem z jajka gotowanego
- i inne

W przypadku jajek faszerowanych mamy ogromne pole do popisu - możemy wyczarować wszelkie farsze - mniej lub bardziej złożone. Podstawą do ich przygotowania są oczywiście jajka ugotowane na twardo. Następnie należy sporządzić farsz - przeważnie wykorzystuje się wtedy ugotowane żółtka.

Farsz może zawierać różne składniki, na przykład:
- łososia wędzonego
- rzodkiewkę
- szczypiorek
- cebulę
- pieczarki
- szpinak
- rukolę
- pieczarki
- szynkę
- majonez
- jogurt naturalny
- ćwikłę
- chrzan
- paprykę
- twarożek
- ogórka
- grzybki marynowane
- przyprawy według uznania

i wiele, wiele innych.

Jajka po szkocku to oczywiście jajko ugotowane i schowane w mięsie mielonym, panierowane i smażone w głębokim tłuszczu. To świetna propozycja na obiad.

Jajka wykorzystujemy też do wszelakich sałatek i tu też możemy przygotować tradycyjną sałatkę jarzynową lub jajeczną albo całkiem inną, z dodatkiem większej ilości jajek.

Najprostsze i najbardziej znane są jajka w majonezie lub w sosie tatarskim. Ponadto zawsze muszą znaleźć się we wcześniej wspomnianym żurku czy białym barszczu.

Jak widać jajka to najważniejszy produkt Świąt Wielkanocnych. Oprócz innych smakowitych potraw to one są numerem jeden w te szczególne dla nas Święta.

W sklepach w tym okresie sprzedaż jajek bije wszystkie rekordy w ciągu roku.

Sprawdź 5 najciekawszych pomysłów na jajka na Wielkanoc!