Jak dobrze zorganizować święta?

Radzimy jak nie ulec panice, dobrze rozplanować prace i zdążyć ze wszystkim na czas. A przy tym nie zwariować!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak dobrze zorganizować święta?
Najważniejsze – określ plan działania

Gwarantuję, że racjonalnie przygotowany grafik potrafi czynić cuda! Na wstępie ustal dokładną liczbę osób. Zrób rozeznanie, ile będzie dorosłych a ile dzieci, który z gości jest alergikiem, a który wegetarianinem. Unikniemy w ten sposób krępującej sytuacji dla obu stron.

Następnie możesz przejść do ustalenia świątecznego menu. W dalszej kolejności pozwoli to na spisanie listy zakupów. Podczas wymyślania dań warto pamiętać o kilku kwestiach:

•    zwróć uwagę na czas i łatwość przygotowania oraz dostępność artykułów
•    weź pod uwagę różnorodność ( obecność zupy, pieczystego, sałatki, przystawek, ciasta oraz dania bezmięsnego)

W kolejce do kasy…

Kolejny krok – lista zakupów. Zrób rozeznanie co posiadasz, co możesz zastąpić „gotowcem”. Aktualnie na rynku jest ogromny wybór gotowych półproduktów usprawniających proces gotowania. Oczywiście jeśli ktoś preferuje wyłącznie własne wyroby bądź tradycjonalizm, stawia na jakość kosztem ilości.

Na zakupy nie wybieraj się w ostatniej chwili! Brak towaru, krótsze godziny otwarcia, tłumy rozwścieczonych klientów oraz niekończące się kolejki do kas, wcale nie usprawnią przygotowań. Dlatego sklep, najlepiej  dobry supermarket, dobrze odwiedzić po pracy już środę lub najpóźniej Wielki Czwartek. Jeśli masz ograniczone fundusze, zapoznaj się ze świątecznymi ofertami.

Trzymaj się listy zakupów! Błądzenie między półkami zwykle kończy się stertą zakupów, które aktualnie są zbędne. W czwartek zakup wszystkie produkty dłużej utrzymujące świeżość, pozostałe – w sobotę:

Zakupy


Zakupy

Trzy dni przed

Przeddzień

·       Mięsa do pieczenia

·      Nabiał (mleko, jajka, sery, twarogi, jogurty, śmietany)

·       Przyprawy, kostki rosołowe, buliony, koncentraty

·       Majonez, keczup, musztarda, chrzan, ćwikła

·       Produkty w puszkach i słoikach

·       Mąka, cukier, drożdże, bułka tarta

·       Masło, olej, oliwa, smalec

·       Lukry, ozdoby i aromaty do ciast

·       Bakalie, miód

·       Owoce świeże, suszone i kandyzowane

·     Warzywa (pomidory, ogórki, papryka, rzodkiewki, cebula, pieczarki, szpinak, włoszczyzna, ziemniaki)

·       Napoje (gazowane, soki, alkohole, herbata)

·       Świeże i suszone zioła, czosnek

·       Barwniki do jajek, naklejki

·       Serwetki, świąteczne ozdoby

·       Kasze, ryż, warzywa strączkowe

·       Żelatyna bądź agar (wersja wege)

·       Zakwas do żuru

·         Pieczywo

·         Sałata, zielenina

·         Wędliny, kiełbasy, ryby

 



Nie takie święta straszne…

Na początku zabierz się za potrawy wymagające dłuższego czasu przygotowania. Piątkowe popołudnie dobrze poświęcić więc na pieczone mięsa, pasztety, babki, mazurki, ciasta oraz paschę. Oczywiście rozłożenie pracy zależy od ilości potraw oraz sposobu ich przyrządzenia.

Najpierw zajmij się mięsem – wedle uznania i pozostaw na noc w lodówce, gdyż zwykle wymaga leżakowania przed upieczeniem. Następnie upiecz pasztet – klasyczny albo wegetariański. W tym kuchennym ferworze nie zapomnij o pisankach! Ugotuj kilka jajek i daj je dzieciom przyozdobić.

Przygotuj ser z bakaliami na paschę, na koniec zajmij się pieczeniem słodkości. Upiecz je w piątkowy wieczór, by następny dzień zarezerwować na mięsa. Odwrotna kolejność spowoduje przenikanie się zapachów z piekarnika.
Sobotę zacznij od przyrządzenia żuru lub barszczu. Gdy planujesz sałatkę z gotowanych warzyw, galantynę bądź warzywa w galarecie,  zapiekanki warzywne, dipy  czy ćwikłę, również możesz zająć się nimi tego dnia. Pamiętaj, by majonez (o ile występuje w przepisie) dodawać dopiero przed podaniem. Zadbaj też o kostki lodu.

Świąteczne śniadanie

Niedzielny poranek to czas na czystą kosmetykę, dlatego  unikaj zajęć na ostatnią chwilę. Pozwól dzieciom przygotować stół a sama zajmij się estetyką kulinarną. Zanim jednak zaczniesz szykować i ozdabiać półmiski i salaterki, ugotuj jajka i dopraw sałatki. Następnie możesz zająć się jajecznym farszem – o ile nie planujesz klasycznego zestawienia z majonezem. Jeśli zaplanowałaś przystawki, teraz jest czas na ich przyrządzenie.
Pamiętaj o napojach dla dzieci. Dobrze mieć pod ręką mrożoną herbatę lub lemoniadę, zamiast gazowanych napojów.