Jak najlepiej kroić mięso?

  • 3

Krojenie mięsa wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Aby sprawnie poradzić sobie z tym zadaniem, warto znać kilka zasad.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jak najlepiej kroić mięso?
fot. Fotolia
Mięso to nic innego jak uznane za nadające się do spożycia tkanki zabitego zwierzęcia: mięśnie szkieletowe oraz przylegające do nich tkanki: łączna, tłuszczowa oraz kostna, a także niektóre narządy wewnętrzne (m.in. wątroba, nerki, żołądek)

Każde mięso, niezależnie od gatunku, kroimy w poprzek włókien - zachowa wtedy swoją soczystość i będzie miękkie. W przypadku przygotowywania rolady należy długi kawałek naciąć w połowie wzdłuż włókien, później rozłożyć go na desce i rozbić na cienki płat.

Gdy chcemy mięso pokroić w cienkie plasterki, dobrze jest zawinąć je w folię i na 2,5 godziny wsadzić do zamrażalnika. Dzięki temu zabiegowi krojenie pójdzie nam o wiele łatwiej (pod warunkiem, że mamy ostry nóż).

Mięsa nie należy moczyć w wodzie, tylko myć pod bieżącą wodą, aby zachowało swój smak. Do smażenia często używamy mięsa, które najpierw rozbijamy tłuczkiem. Dobrze jest wsadzić mięso w woreczek foliowy lub nakryć folią – lepiej się rozbija i pozwala utrzymać porządek w kuchni. Ważne! Nigdy nie rozbijamy mięsa, które jest zamrożone. Łatwo je wtedy uszkodzić.

W przypadku mięsa, które ma grubą warstwę tłuszczu, należy ją trochę odkroić; zostawiamy jedynie cienką warstwę, która zapobiegnie wysychaniu mięsa w czasie smażenia. Należy pamiętać o ściągnięciu wszystkich błonek. Jeśli nie zostaną zdjęte ze schabu, kotlety podczas smażenia będą wywijać się do góry. Błonkę należy naciąć nożem z jednej strony i delikatnie ją ściągnąć.
Filety drobiowe to bardzo miękkie mięso, dlatego też trzeba je bardzo delikatnie rozbić i przyprawić zaraz po rozbiciu.

Mam nadzieję, że zaprezentowane powyżej porady okażą się dla Was pomocne!