Sposób podawania potraw lub rozstawienie sztućców kojarzą Ci się przede wszystkim z bólem głowy? Skończ z tym! Po pierwsze - przy przygotowaniu stołu należy zwrócić uwagę na jednolitość nakryć oraz ich wypolerowanie.
Podawane potrawy powinny być estetycznie ułożone i ozdobione na półmiskach. Nie należy przesadzać ze zdobieniami - warto zapamiętać starą zasadę, zgodnie z którą mniej znaczy więcej.
Najstaranniej "ubieramy" potrawy zimne takie jak: zakąski, sałatki, surówki, desery - najczęściej przybiera się je pokrojonymi jarzynami o zharmonizowanym zabarwieniu.
Potrawy na półmiskach układa się następująco:
Kanapki - najlepiej ułożyć rzędami o jednakowym rodzaju kanapek - tacę albo półmisek wykładamy białą serwetką.
Mięsa zimne - kroimy w poprzek włókien w cienkie plastry, układamy rzędem na owalnych, lub prostokątnych półmiskach. Można ułożyć dwa rzędy, a środek zostawić pusty. Ewentualnie ułożyć przybranie - to samo dotyczy wędlin.
Galaretki mięsne - podajemy na liściu sałaty na okrągłym lub prostokątnym półmisku. Sałatki i surówki podajemy w małych szklanych półmiskach. Wierzch dekorujemy barwnymi jarzynami w powtarzające się elementy zdobnicze.
Sosy - podajemy w sosjerkach.
Mięsa gorące - układamy na owalnym lub prostokątnym półmisku, lekko skropionym sosem, a kawałki opieramy na zasadzie „jeden o drugi”.
Drób - kroimy i układamy tak, aby tworzył całą tuszkę.
Dodatki do mięs - gorące warzywa podajemy na salaterkach. Natomiast ziemniaki podajemy na salaterce posypane drobno pokrojoną zieleniną.
Potrawy mączne - np. makaron czy kluski śląskie podajemy w wazie razem z zupą. Pierogi układamy na okrągłych półmiskach i pamiętamy, by przykryć je białą serwetką aby nie ostygły.
Dowiedz się więcej na temat nakrycia stołu
Nina W.