Jak owies wpływa na zdrowie?

  • 1

Podejrzewam, że większość z Was wie, że owies jest zdrowy. Gdybyście jednak mieli opowiedzieć, na co dokładnie wpływa, jak działa i w jakiej postaci można go spożywać, pewnie zastanawialibyście się. Niniejsza porada rozwieje wszelkie wątpliwości!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak owies wpływa na zdrowie?
fot. Fotolia

Według medycyny ludowej, ziarno owsa wpływa korzystnie na układ nerwowy człowieka, a spożywanie przetworów z niego czyni człowieka radosnym. Nie od dziś wiadomo, że radość kojarzy się ze zdrowiem - smutek i melancholię przypisujemy chorobom.

W jakiej formie spożywać owies, aby wpływał jak najlepiej na nasz organizm? Dla ogólnego wzmocnienia warto pić „owsianą herbatkę” – jedną łyżeczkę ziaren owsa należy zalać jedną szklanką wrzącej wody, pozostawić na 15 minut pod przykryciem, odcedzić i pić w ciągu dnia po trosze. Można dosłodzić miodem, według upodobania. Herbatka łagodzi napięcie nerwowe, pobudza witalność.

Innym lekiem stosowanym zewnętrznie jest masa owsiana - stosowana jako okłady na twarz i ciało, jako środek usuwający czy wybielający piegi i inne przebarwienia skóry. Jak ją przygotować? Mąkę owsianą należy ugotować w occie winnym.

Na bezsenność poleca się pić napar z owsa. Odwar ze słomy owsianej pomaga na kamicę nerkową, natomiast kisiel owsiany zalecany jest przy dolegliwościach żołądka i jelit. Sporządza się go z dwóch szklanej płatków owsianych, dwóch łyżek mąki ziemniaczanej, dwóch łyżek cukru oraz szczypty cukru waniliowego. 
Płatki trzeba włożyć do gazy i zawiązać, wsadzić do garnka z zimną wodą i ugotować, aż płyn stanie się kleisty, mętny. Następnie należy płatki wyjąć, dodać cukier i cukier waniliowy, zagotować. Do niewielkiej ilości zimnej wody wsypujemy mąkę ziemniaczaną, zalewamy gotujący się kisiel.

Owies uważany jest za bardzo zdrowe zboże. W medycynie ludowej sporządzony z niego napar stosowano przy zatrzymaniu moczu i przy zaburzeniach układu krążenia. Przy schorzeniach żółciopędnych sporządzano mieszanki ziołowe z dodatkiem owsa, a przy zatruciu organizmu ołowiem zalecano bezmleczną dietę owsianą.