Co dobrego mają w sobie zboża?

  • 1

Przy wypieku chleba i bułeczek, oprócz najpopularniejszej pszenicy warto sięgać także po inne zboża: orkisz, żyto i grykę.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Co dobrego mają w sobie zboża?
fot. Fotolia

Orkisz to odmiana pszenicy, wyparta na długi czas przez pszenicę zwyczajną. Na szczęście staje się coraz bardziej popularny. Na szczęście dla naszego zdrowia. Czy wiecie, że w starożytności orkiszem pożywiali się gladiatorzy? Może dlatego, że orkisz w stosunku do pszenicy ma ok. 30% więcej białka. Ma też więcej błonnika. W dodatku zawartość witamin A, D i E, pierwiastków takich jak cynk, miedź i selen także jest wyższa.

Dobra wiadomość dla kobiet – dzięki regularnemu spożywaniu orkiszu możemy poprawić stan naszych włosów, paznokci i skóry, ponieważ zboże to zawiera duże ilości kwasu krzemowego. Niestety mąka orkiszowa jest dość droga. Ale warto czasem wydać kilka złotych więcej by upiec zdrowy, pełen wartości odżywczych i witamin chleb, prawda? Także ciasta, naleśniki czy inne mączne dania wyjdą na niej świetnie.

Mój mąż upodobał sobie chleb pszenno-żytni na zakwasie jako bazę do kanapek do pracy. Mówi, że dzięki takim kanapkom jest dłużej najedzony. Postanowiłam poczytać na ten temat i okazało się, że przeprowadzono badania naukowe na ten temat. Wykazały one, że osoby spożywające pieczywo żytnie na pierwsze śniadanie dłużej mają uczucie sytości. Mąkę żytnią mogę więc polecić osobom dbającym o linię i na dietach redukcyjnych.

Zmielone żyto dobre jest także dla osób z podwyższonym poziomem złego cholesterolu, gdyż jego codzienne spożywanie sprzyja jego obniżeniu. Również niesie pomoc osobom z cukrzycą, wykazano, że pieczywo żytnie powoduje mniejsze wahania cukru we krwi niż pieczywo z pszenicy. Mąka żytnia posiada sporą ilość błonnika, czym wpływa pozytywnie na przemianę materii. Do tego zawiera sód, potas, magnez, żelazo i wapń oraz ważne witaminy z grupy B.

Mąka gryczana jest bezglutenowa, powstaje ze zmielonych ziaren gryki. Jest ważna dla osób na diecie bezglutenowej, gdyż nie posiada uczulającego glutenu. Podobnie jak mąka żytnia, obniża poziom cholesterolu we krwi. Ale także zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Jest też pomocna w zapobieganiu nadciśnienia, otyłości i zaparć. Mąka gryczana posiada także zbiór ważnych dla naszego zdrowia składników: potasu, wapnia, magnezu, cynku oraz miedzi.

Proponuję przygotować z mąki gryczanej wspaniałe bezglutenowe naleśniki, ciasta. A dla osób bez nietolerancji, polecam dodatek tej mąki do bułek, chlebów, a nawet ciast!

Na koniec dodam, że najbardziej wartościowa mąka, to oczywiście ta ze zmielonego całego ziarna, sięgajmy więc po mąki najwyższego typu 1850 – 2000 inaczej razowe czy pełnoziarniste.