Peklowanie, którego głównym celem jest zakonserwowanie mięsa powoduje także jego dojrzewanie, nadaje mu również przyjemny aromat i smak.
Podstawowym składnikiem mieszanki przypraw służących do peklowania jest sól. Wyciąga ona wodę z mięsa, ograniczając w ten sposób rozwój bakterii. Saletra nadaje mu ładny kolor. Należy jej używać ostrożnie, w ilościach podanych w przepisach, gdyż jej nadmiar może być trujący.
Pozostałe składniki mieszanki przypraw mają wpływ na aromat i smak. Wieprzowinę można peklować na sucho, nacierając mięso suchymi przyprawami lub w zalewie z przypraw i przegotowanej wody. Można też łączyć obie techniki, peklując najpierw na sucho i dolewając wody tylko wtedy, gdy mięso nie puści odpowiedniej ilości soku.
Przez cały czas peklowania mięso należy przechowywać w chłodzie, w temp. 4-8 stopni Celsjusza, obracając je co 2 dni tak, aby sok z mieszanki przypraw równomiernie docierał do wszystkich części mięsa. Podczas peklowania mięso powinno być przyciśnięte deską obciążoną odważnikiem lub ciężkim przedmiotem.
Czas peklowania zależy od wagi mięsa: ozorki są zapeklowane po 8 dniach, a szynka dopiero po 3 tygodniach lub - jeżeli jest bardzo, bardzo duża - nawet po 4 tygodniach.
Przed zapeklowaniem z mięs należy usunąć kości, gdyż mięso przy kości psuje się znacznie szybciej.
Do peklowania 1 kg mięsa należy użyć: 30-40 g soli, 2 g saletry, 3 ziaren pieprzu, 2 g kolendry, 3 ziaren ziela angielskiego, 1 ząbka czosnku, 1 liścia laurowego, 1 goździka. Do mieszanki można też dodać kilka jagód jałowca i szczyptę tymianku.
1. W pierwszej kolejności od mięsa odcinamy tłuszcz i wycinamy kości. Płuczemy i osuszamy.
2. Przyprawy mielimy lub tłuczemy w moździerzu. Mięso nacieramy przyprawami. Szynkę nacieramy także wewnątrz, w miejscu po wyciętej kości.
3. Mięso wkładamy do naczynia, przykrywamy je deską i obciążamy. Odstawiamy w chłodne miejsce.
4. Co 2 dni odwracamy mięso w garnku. Przy pierwszym odwracaniu sprawdzamy, czy mięso puściło sok.
5. Zapeklowane mięso wyjmujemy z zalewy, dokładnie osuszamy, wieszamy w przewiewnym miejscu, a następnie gotujemy, pieczemy lub wędzimy.
Peklowanie mięsa
Masz ochotę zapeklować mięso, ale nie wiesz jak zrobić to krok po kroku? Po przeczytaniu naszego artykułu przygotujesz peklowane mięso bez żadnych wątpliwości.
ocena: 4/5 głosów: 3
Gość
ana9
W przepisie nie ma też ile soli na kg mięsa czy na litr wody. Ja pekluję na mokro. Na 1,2 litra wody daję 10 dkg soli, lub peklosoli, wychodzi idealne.
niezły kąsek