Kilka sposobów na pogrzanie makaronu czy ryżu

  • 3

Często zdarza się tak, że ugotowaliśmy za dużo ryżu lub makaronu. Możemy go wtedy wykorzystać następnego dnia. Podpowiadamy, jak go podgrzać.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Kilka sposobów na pogrzanie makaronu czy ryżu
fot. Fotolia
Ugotowany wcześniej makaron lub ryż w bardzo prosty sposób możemy podgrzać. I wcale nie potrzebujemy do tego kuchenki mikrofalowej! Wystarczy na dno garnka wlać trochę wody, włożyć ryż bądź makaron i zagrzać na kuchence. W trakcie podgrzewanie kilkakrotnie warto go rozdzielać widelcem i delikatnie mieszać.

Ryż czy makaron możesz też podgrzać w specjalnym garnku do gotowania na parze. Jeśli go nie masz, to zawsze na garnek z gotującą wodą może postawić sitko makaron czy ryżem i przykryć pokrywką.

A jeśli chcesz tylko trochę odświeżyć ryż lub makaron i dodać go do zupy, to wystarczy, że przelejesz go wrzącą wodą.
Początkowo może się wydawać, że gotowanie ryżu jest bardzo proste. Jednak wiele osób ma problem z tym, by ugotować go dobrze, by się nie sklejał i był oczywiście puszysty. Najważniejsze to dolać odpowiednią ilość wody i przykryć naczynie, w którym to gotuje się ryż. 
 
                       ryż
 
Jeżeli chcesz ugotować ryż sypki - nie ten, który sprzedawany jest w torebkach - musisz go najpierw dokładnie wypłukać. Dlaczego? To sposób na to, by pozbyć się skrobi. Wtedy ryż kiedy się już ugotuje, nie będzie się aż tak sklejał. Płucz ryż do chwili, aż woda, w której płuczesz stanie się w końcu przezroczysta. 
 
Jeżeli ryż, który jest ugotować nie jest najświeższy ( np. zbliża się termin jego ważności), musisz wtedy zanim zaczniesz go gotować, wymoczyć przez około pół godziny. Dzięki temu ryż nie będzie się tak bardzo łamał. Będzie mniej kruchy. Ta sama metoda tyczy się ryżu basmanti. Kiedy skończysz moczyć ryż pamiętaj, żeby go dokładnie wysuszyć. 
 
W jaki sposób ugotować ryż?
 
Otóż receptura jest taka, że na jedną szklankę ryżu przypada szklanka bądź półtorej szklanki wody. Jeżeli chcesz ugotować ryż brązowy tej wody musisz dodać trochę więcej, jeśli natomiast będziesz gotować ryż, który jest krótkoziarnisty, tej wody potrzeba trochę mniej.

                  brązowy ryż
 
Na początku nastawiasz ryż na średni ogień i czekasz aż się zagotuje. Potem zmniejszasz ogień i przykrywasz ryż przykrywką. Sprawdzaj, co jakiś czas, czy ryż wchłonął wodę (nie przykrywaj go szczelnie przykrywką!). Kiedy zauważysz, że woda powoli się wygotowała, wtedy właśnie przykrywasz ryż szczelnie przykrywką i następnie wyłączasz ogień. Ryż już sam się wyklaruje.
 
Jeśli należysz do osób, które uwielbiają kuchnię włoską, musisz się nauczyć prawidłowo gotować makaron. Makaron, który nie jest przyrządzony właściwie klei się i traci swoją sprężystość. Nie jest wtedy zbyt smaczny. Przygotowany we właściwy sposób smakuje bardzo dobrze i wzbogaca potrawę. 
 
O czym pamiętać podczas  gotowania makaronu?
 
Po pierwsze. Podczas napełniania garnka wodą pamiętaj, że na sto gramów makaronu przypada ok. litr wody. To bardzo ważne. Wodę postaw na ogień aż się zagotuje. Możesz dodać do wody trochę soli i oleju rzepakowego. Kiedy woda będzie się gotowała dodaj makaron i starannie go wymieszaj (zrób to dlatego, by przygotowany przez Ciebie makaron się po prostu nie sklejał). Następnie co jakiś czas mieszaj makaron i sprawdzaj czy nie przywarł do spodu. Kiedy będzie się zbliżał czas, po którym makaron powinien być ugotowany, spróbuj czy jest dobry. Jeżeli tak, można odcedzać.
 
Pamiętaj, żeby makaron zahartować zimną wodą. To zapobiega sklejaniu się makaronu po jego ugotowaniu.
 
A teraz trochę ciekawostek o samym ryżu
 
Ryż to popularny składnik w azjatyckiej kuchni. Można go podawać właściwie na wiele sposobów: na słono, pikantnie albo słodko. Ryż idealnie komponuje się z mięsem i sosami, a także rybą. Ryż jest także składnikiem diet, poza tym ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie.

             ryż
 
Mogą go jeść alergicy, ponieważ ryż nie uczula. Jeżeli ktoś przebywa na diecie bezglutenowej, to właśnie ryż jest jednym z głównych składników tej diety. Poza tym doskonale się sprawdza u osób, które są na diecie lekkostrawnej. Jeżeli masz biegunkę, także zjedz ryż - działa przeciwbiegunkowo i co więcej łagodzi wszelakie podrażnienia jelit.  Jest ubogi w tłuszcze, ale zawiera białka, błonnik i wiele witamin z grupy B. Korzystnie wpływa także na nasz układ nerwowy.