Jak prawidłowo mrozić jedzenie?

  • 2

Mrożenie to jeden z najprostszych sposobów na przechowywanie jedzenia. Poznaj kilka podstawowych zasad.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak prawidłowo mrozić jedzenie?
fot. Fotolia
Mrożenie to nic innego jak sposób przechowywania żywności, dzięki któremu nic się nie zmarnuje! Nie wymaga specjalnych inwestycji: wystarczy mieć zamrażalnik, pudełeczka lub torebki foliowe... i to wszystko! Poznaj kilka pomysłów jak jeszcze bardziej ułatwić sobie tę prostą czynność. Dowiedz się także, jak robić to prawidłowo:

1. Najważniejszy jest pojemnik, w którym mrozimy żywność (może być to również torebka). Ważne, by były czyste, suche oraz szczelne. Dzięki temu wnętrze szuflady nie zabrudzi się.

2. Układając pojemniki blisko siebie przyspieszymy proces zamrażania. W produkcie będzie mniej wody. Przy okazji zaoszczędzimy na energii.

3. Trzeba uważać na temperaturę produktów przeznaczonych do mrożenia! Musi być co najmniej pokojowa - ciepłe jedzenie rozmrozi zamrażalnik.

4. Dokładne opisywanie (nazwą oraz datą) pozwoli uniknąć zgadywania "czym była dana bryła" i kiedy była kupiona/zamrożona. Co więcej,
opisanie produktów stwarza możliwość zużywania w pierwszej kolejności najstarszych mrożonek.

5. Mrożone warzywa często tracą na konsystencji i kolorze. Wtedy należy je zblanszować. Warzywa z dużą ilością wody np. papryka, nie będą już wyglądać zachwycająco, jednak nadal będą smakowały wyśmienicie. Dobrze ich użyć wtedy do potraw, w których i tak zostaną rozgotowane i poszatkowane np. zupa krem czy leczo.

6. Nie należy mrozić: śmietany, majonezu oraz jogurtu, surowych ziemniaków, ogórków, cebuli, jajek na twardo, sera żółtego.

7. Mięso najlepiej rozmrażać w lodówce. Dzięki temu unikniemy gwałtownego rozwoju bakterii.

8. Owoce podczas rozmrażania tracą duże ilości wody. Jeśli chcemy je jeszcze zachować, najlepiej korzystać z owoców nie do końca rozmrożonych.

9. Nawet zamrożone produkty nie są ważne w nieskończoność. Jeśli jedzenie wydziela dziwny zapach, prawdopodobnie jest już zepsute. Taki produkt należy wyrzucić.

Trzymając się tych kilku zasad, nie tylko oszczędzisz, ale również zachowasz maksimum wartości odżywczych.