Jak przygotować potrawy z dyni?

  • 1

Dynię można upiec, dusić, smażyć i gotować. Podpowiadamy jakie składniki dodać, aby dynia smakowała idealnie.

         
ocena: 5/5 głosów: 6
Jak przygotować potrawy z dyni?

Dynia jest warzywem o małej wartości kalorycznej, nie zawiera tłuszczu, dlatego też często gości w menu osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Dynia zawiera cenne składniki odżywcze między innymi: witaminy A, PP, C, B1 i B2; składniki mineralne żelazo, fluor, wapń, potas oraz magnez. W pomarańczowym miąższu znajdziemy dużo beta-karotenu.

Dynię można przygotować na wiele sposobów. Właściwie można zrobić z niej wszystko upiec, dusić, marynować, smażyć i gotować. Podczas gotowania dań z dyni musimy pamiętać o tym, żeby dodać do niej produkty, które wzbogacą jej smak, gdyż dynia sama w sobie uchodzi za mdłą.

Z potraw, gdzie dynia występuje samotnie polecamy: krem z samej dyni, ale koniecznie, dla wzmocnienia smaku, dodajemy do niej prażone pestki z dyni i kroplę oleju dyniowego oraz wariacje a'la carpaccio, czyli grillowane cienkie plastry dyni posypane orzechami i polane oliwą ziołową.

Aby przygotować pyszną i aromatyczną zupę z dyni należy pamiętać o wywarze, który jest bazą. Polecamy wszystkie łagodne wywary, zarówno rosół z kury jaki wywar z warzyw. Nie polecamy wywaru wołowego, gdyż w połączeniu z dynią jest zbyt intensywny w smaku i może zdominować całą potrawę. Idealnym dodatkiem do zupy z dyni jest imbir.

Dynia może posłużyć nam jako dodatek to ryb, w tym celu musimy pokroić dynię w kostkę, dodać szałwię i wszystko podsmażyć.


Krem z dyni z sosem sojowym i smażoną szynką parmeńską

     


Składniki na 4 porcje:
- 1kg obranej dyni
- 1/2 malej cebuli
- szczypta pieprzu
- szczypta cukru
- szczypta soli
- 4 plastry wedliny dojrzewajacej
- sos sojowy
- woda

Przygotowanie:
Do 1 kg już obranej i pokrojonej w kostkę dyni dokładamy posiekaną cebulę - podsmażamy wszystko razem na oleju i zalewamy wodą przykrywając składniki. Potrawę zdejmujemy z ognia, gdy dynia będzie miękka, miksujemy i doprawiamy cukrem, pieprzem i sola (z solą ostrożnie, bo szynka i sos są bardzo słone). Szynkę parmeńską podsmażamy na patelni i kroimy w paski. Nalewamy gorącą zupę, sypiemy szynkę, kropimy sosem sojowym.


Za inspirację tematyczną oraz przepis na zupę dziękuję restauracji Kolorowa.