Dynia hokkaido - pomarańczowy kasztan
Oglądając, wąchając i próbując dyni hokkaido można odnieść wrażenie, że powstała ona z połączenia w magicznym worku trzech produktów - dyni, jadalnych kasztanów i ziemniaków. Tej pierwszej zawdzięcza kolor i kształt (chociaż nie rozmiar), kasztanom - charakterystyczny smak, który jest szczególnie uderzający po jej upieczeniu, a ziemniakom - teksturę.
Wielką zaletą dyni hokkaido jest to, że w przeciwieństwie do swojej większej krewnej ma jadalną skórę. Przed pieczeniem czy gotowaniem nie jest konieczne jej obieranie – zmięknie ona doskonale pod wpływem temperatury. Dynia hokkaido nazywana jest też potimarron (popularna pod tą nazwą jest we Francji), albo kuri (co oznacza „kasztan” w języku japońskim). Jej wielkość waha się nieznacznie - od takiej, która mieści się w dłoni, do trochę większej.
Ten rodzaj dyni nawet pokrojony, po obróbce w wysokiej temperaturze zachowuje kształt, świetnie nadaje się do warzywnych gulaszów. Niektórzy będą chcieli wysuszyć pestki hokkaido tak jak zwykłej dyni, jednak nie jest to najlepszy pomysł – po wysuszeniu pestki są trochę zbyt twarde i za suche.
Polecamy rozgrzewające zupy z dyni na pierwsze chłody - Krem z dyni Bernadetty oraz Krem z dyni i młodej marchewki. W dolnym rzędzie - Krem z dyni i pieczonej papryki oraz Pikantna zupa z dyni.
Co można przygotować z dyni hokkaido?
Prosty sposób na hokkaido to zwykłe pieczenie. Najpierw dynię trzeba umyć dokładnie, osuszyć i przekroić na pół (odetnij zakończenia, będzie bardziej stabilna na desce). Pestki najlepiej usunąć łyżką.
Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni, w tym czasie kroimy dynię na plastry grubości kciuka. W misce mieszamy oliwę z oliwek z solą, pieprzem, czosnkiem i ziołami (tymianek, rozmaryn). Blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia, skrapiamy lekko oliwą i posypujemy solą i pieprzem. Na blasze kładziemy posmarowane z każdej strony przygotowaną wcześniej oliwą i przyprawami. Tak jak w tym przepisie.
W wersji „na słodko” oliwę i przyprawy zastąpić można masłem, cynamonem, brązowym cukrem albo miodem lub syropem klonowym. Świetnie komponuje się z jej smakiem aromat wanilii. Tak przygotowane plastry dyni pieką się około 20 – 30 minut. Pieczoną hokkaido można jeść samą jako przekąskę albo dodać do sałatki.
Innym pomysłem na wykorzystanie dyni hokkaido, szczególnie w chłodne jesienno-zimowe wieczory jest rozgrzewająca zupa – krem z dyni i jabłek.
Hokkaido szybko mięknie podczas gotowania. Podobnie jak jabłka, które nadają tej zupie dodatkowy lekko kwaśny posmak.
Składniki:
-700g dyni
-2 cebule
-1 jabłko (duże, kwaśne)
-2 łyżki masła
-1 łyżka cukru
-4 łyżki octu winnego z białego wina
-450 ml bulionu warzywnego
-450 ml wody
-sól
-pieprz
Przygotowanie:
1.Dynię myjemy, usuwamy pestki i kroimy ją w kostkę. Podobnie postępujemy z jabłkami. Siekamy także cebulę.
2.W garnku rozpuszczamy masło i podsmażamy na nim cebule. Dodajemy dynię, jabłka i cukier i przez chwilę mieszamy wszystko razem. Solimy, pieprzymy według uznania. Zalewamy bulionem i wodą, dodajemy ocet winny.
3.Gotujemy do momentu, aż wyjęty z wywaru kawałek dyni będziemy mogli rozgnieść drewnianą łyżką. Wszystko razem mieszamy blenderem. Doskonale smakuje z grzankami z białego chleba.
fot. Fotolia
Dynią hokkaido można zastępować zwykłą dynię w klasycznych dyniowych potrawach, które w wielkiej liczbie możesz znaleźć na gotujmy - przepisy na dynię.
reanja
To zdjęcie pieczonej dyni - piękne mam nadzieję ze też tak będzie smakowało:))
zufikowo
kołczu
ajrinwu
Dinah