Jak przygotować ślimaki do spożycia?

Jeśli planujesz przyrządzić winniczki od momentu zebrania po smaczną przekąskę musisz wiedzieć, jak je czyścić, gotować, wybierać.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Jak przygotować ślimaki do spożycia?
fot. fotolia
Winniczek jest największym ślimakiem lądowym w Polsce. Średnica jego muszli ma przeciętnie około 5 cm. co ciekawe, eksportuje się go z Polski do Francji, gdzie uważany jest za prawdziwy przysmak! Dania ze ślimakiem winniczkiem stanowią na pewno dość ekstrawagancką inspirację na obiad. 
 
Jak je przygotować? Instrukcja poniżej! 
 

1 ETAP - zbieranie

Winniczki najlepiej jest zbierać po deszczu, woda zmusza je, by wychodziły na powierzchnię i szukały kryjówki, dzięki czemu łatwo je znaleźć pod większymi liśćmi. Są też wówczas czyste - nie ma potrzeby zakładania rękawiczek, choć oczywiście jest to sprawa zbierającego. Zbierając obchodzimy się z nimi delikatnie - nie rzucamy, ale wkładamy do pojemnika z przykrywką (by nie uciekły).

2 ETAP - głodówka


Ślimakom trzeba zafundować głodówkę. Chodzi o to, by miały czas na to, by się wypróżnić, oczyścić. To bardzo ważne dla smaku przyszłej potrawy. Ślimaki należy głodzić przez kilka dni - opcjonalnie 4 - kropiąc je 2 razy dziennie wodą, można je również nieco podkarmić - np. gałązkami tymianku. Z obfitością wody nie przesadzajmy jednak - mogą się potopić.

3 ETAP - mycie i selekcja

Do spożycia nadają się jedynie winniczki żywe. Jak sprawdzić, czy ślimak jest żywy? Łatwo można się o tym przekonać podnosząc go - żywy ślimak odchodzi od podłoża z trudem, bo się do niego przyssał. Ślimaki należy pokropić delikatnie octem - 1 łyżka octu wystarczy - i poprószyć solą - 2 łyżeczki soli. To sprawi, że schowają się w muszlach i wypuszczą nieco śluzu, który nie będzie potrzebny. Poza tym winniczek musi się schować w muszli - inaczej w gotowaniu stwardnije. Pozostawiamy je tak na kwadrans.

               ślimaki


4 ETAP - przegotowanie w gorącej wodzie

Po 15 minutach, czyli zakończeniu 3. etapu zagotowujemy wodę - do gorącej wrzucamy ślimaki. Ślimaki ostudzą ją nieco, jednak po chwili woda znów zacznie wrzeć. Od ponownego zagotowania się wody upłynąć muszą 3 - 4 minuty. Po tym czasie winniczki na pewno nie żyją i mażna je wyjąć na durszlak i ostudzić.

5 ETAP - wyjmowanie z muszli

Po lekkim przestudzeniu każdego ślimaka trzeba wyciągnąć z muszli. Możemy do tego użyć wykałaczki, jednak równie dobrze sprawdzi się widelczyk do deserów. Wyciągamy je jednym sprawnym ruchem. Muszle warto pozostawić (oczywiście pod warunkiem, że nie zostały uszkodzone, np. przez pęknięcie).

6 ETAP - oddzielanie wnętrzności

Ślimaka należy podzielić mniej więcej w połowie zwitki - będzie tam wyraźnie węższy - końcówka to przewód pokarmowy, a więc wszystko to odrzucamy. Pozostawiamy jedynie tę grubszą połowę całej zwitki. Następnie należy to opłukać - ślimak jest gotowy do dalszej obróbki.

Pozyskane tak mięso można gotować do trzech godzin - aż stanie się miękkie. Dlaczego tak długo? Należy zabić wszystkie pasożyty oraz larwy, które inaczej mogły poważnie zaszkodzić. Najczęściej, aby smacznie przyrządzić winniczka, potrzebne jest mięso czosnkowe. Kiedy mięso będzie już ugotowane, można przystąpić do działania.  Skorupkę faszerujemy masłem czosnkowym, a na wierzchu kładziemy mięsko. I gotowe!
 
Gdzie jeszcze można dodać mięso ślimaka winniczka? Z powodzeniem może ono stanowić farsz do pierożków, kaczki, kurczaka czy kaczki i sałatki. Na pewno dobrze znane wszystkim potrawy zyskają nowy smak!
 
Winniczki stanowią bogate źródło minerałów. Mało kto to wie, ale mięso ślimaków jest chude i zawiera wiele wartości odżywczych. Zaleca się je stosować w diecie niskoenergetycznej, wysokoproteinowej oraz diecie niskotłuszczowej. Ślimaki są źródłem dobrej jakości białka - zawierają go naprawdę bardzo wiele. Poza tym ich mięso ma też spore ilości wapnia, miedzi, magnezu, jodu oraz cynku. Dziś to prawdziwa uczta dla podniebienia, prawdziwy rarytas. Kiedyś stanowił pożywienie uboższych warstw ludności. Niektórzy uważają, że mięso ślimaka winniczka działa niczym afrodyzjak.