Jak przyrządzać wieprzowinę?

Bez wieprzowiny trudno wyobrazić sobie nasz jadłospis. Oto kilka słów o tym co można z niej stworzyć.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak przyrządzać wieprzowinę?
SCHAB Jest to mięso z kością z odcinka grzbietowo- lędźwiowego. Znajduje się tu najdłuższy mięsień grzbietu, czyli polędwica. To najdelikatniejsza część półtuszy. Przyrządza się z niej bardzo często goszczące na naszych stołach kotlety schabowe lub po usunięciu kości- wykwintną pieczeń.

KARKÓWKA Mięso z kością z przedniej części grzbietowej. Nadaje się do pieczenia, smażenia, grillowania, duszenia i gotowania. Przyrządza się z niego kotlety, steki i pieczenie. Właśnie z karkówki wyrabia się też baleron.

SZYNKA Najdelikatniejsza i najchudsza część wieprzowiny. Jest tylną częścią tuszy wieprzowej. Z niej możemy przyrządzić kotlety soute lub panierowane, bryzole, steki, zrazy i pieczenie. Z niej powstaje pyszna wędlina- szynka.

ŁOPATKA Mięso z górnej części przedniej koniczyny. Można ją dusić lub piec w całości po usunięciu kości. Znakomicie nadaje się do faszerowania. Można przyrządzić z niej też płaty na sznycle, które odpowiednio przyprawione są przepysznym daniem z grilla.

ŻEBERKA Doskonale nadają się do pieczenia, grillowania, gotowania i duszenia. Mogą stanowić też dodatek do dań np. być częścią bigosu lub farszów.

BOCZEK Tłuszczowo- mięsna część. Surowy boczek nadaje się do pieczenia lub duszenia, a wędzony może być dodawany do mięsnych farszów i potraw.