Jak ryż trafił pod strzechy?

Ryż każdego rodzaju jest tak popularny we wszystkich kuchniach europejskich, że czasami zapominamy skąd tak naprawdę pochodzi.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak ryż trafił pod strzechy?

Ryż to współcześnie ważny składnik diet ludzi na całym świecie. Adaptując go do potrzeb kuchni narodowej odkrywamy, że jest to jedno z najbardziej uniwersalnych ziaren. Jednak, aby trafić na polskie stoły, ryż przebyć musiał bardzo długą drogę.


Chiny - ojczyzna ryżu


Historia tego ziarna rozpoczyna się 5 000 lat przed naszą erą na terenach dzisiejszych Chin. Już wtedy traktowano go jako główny składnik pożywnej diety. Ryż zawiera bowiem mnóstwo dodających energii węglowodanów, błonnik i wiele składników mineralnych. Z biegiem lat uprawa szlachetnego ziarna rozprzestrzeniła się na okoliczne tereny: Indie oraz Egipt, a następnie dotarł do Europy. Hiszpanie oraz Włosi nie wiedzieli jak uprawiać ryż, musieli więc transportować go z odległych zakątków świata, co było bez wątpienia kosztowną praktyką. Pozwolić sobie mogli na niego wówczas jedynie najbogatsi.

Dzięki XV-wiecznym eksperymentom z uprawą, ryż jest obecnie produktem powszechnym. Pola ryżowe założone przez Galeazzo Sforzę i jego brata pomogły rozwinąć i upowszechnić jego uprawę w całej Europie. Gdy sposoby dbania o uprawy ryżu zostały opanowane, eksperymentatorzy rozpoczęli próby obróbki ziaren. Dzięki temu dziś mamy ryż biały, brązowy, basmati, jaśminowy i wiele innych. Każdy rodzaj zawiera charakterystyczne tylko dla siebie składniki, witaminy i związki mineralne, pomagające utrzymać organizm w dobrej kondycji.


Na ostro i na słodko


Co więcej, łatwość i szybkość przyrządzania ryżu czyni z niego podstawę wielu polskich dań. Zamiast bambusa dodajemy do niego mielone mięso, które zawinięte w liście kapusty tworzy popularne gołąbki. Bardzo chętnie kładziemy na kanapki ryż zmieszany z cebulą, koncentratem pomidorowym i rybami, czyli znany wszystkim paprykarz. Dzieci natomiast przepadają za ryżem na słodko, podanym z owocami i koktajlem lub serem białym i cukrem. Ryż jest bowiem na tyle smakowo plastyczny, że znakomicie komponuje się z komponuje się zarówno z ostrymi przyprawami, jak i łagodniejszymi, za to słodszymi aromatami.


Ziarna jak bracia


Łagodny smak ryżu sprawił, że stał się on podstawą kuchni prawie w każdym zakątku świata, a dzięki walorom zdrowotnym zyskał wielu sympatyków wśród osób dbających o zdrowe odżywianie. Łatwy w przygotowaniu często jednak staje się ofiarą swojej domniemanej prostoty – rozgotowany ryż wygląda nieestetycznie i jest nieapetyczny. Nie bez kozery Hindusi mawiają, że dwa ziarnka ryżu powinny być jak bracia – blisko siebie, ale jednak nie złączone.

Dzisiaj każda porcja zamknięta jest w wygodnej saszetce, którą wystarczy wrzucić do wrzącej wody i ugotować na sypko. Dalsze przygotowanie zależy tylko i wyłącznie od naszej inwencji kulinarnej. Warto ryż przepłukać przed gotowaniem, pozbędziemy się w ten sposób skrobi, a ziarna będą się mniej sklejać. Warto pamiętać o odpowiednich proporcjach. Na każdą szklankę ryżu długoziarnistego powinno przypadać 1,5 szklanki wody. Brązowy ryż wymaga odrobinę więcej wody, ryż krótkoziarnisty mniej. Więcej wody spowoduje, że ryż jest bardziej klejący i miękki - doskonały do obiadów i potrawek, natomiast lepszy do sałatek z ryżem będzie ryż sypki i twardy.

Polecamy też przepis na faszerowaną paprykę