Jak ugotować ciecierzycę?

Dowiedz się jak ugotować idealną ciecierzycę! W kilku krokach wyczaruj pyszną i kremową bazę do różnorodnych przepisów. Potrzebujesz tylko wody, sody oczyszczonej, suchej cieciorki i czasu.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak ugotować ciecierzycę?
fot. Adobe Stock
Gotowanie ciecierzycy nie jest trudne. Wystarczy sucha cieciorka, woda, soda i czas potrzebny na moczenie i gotowanie grochu. Zastosowanie się do kilku poniższych zasad, sprawi, że efekt będzie zachwycający! Powstanie pyszna i kremowa gotowana ciecierzyca, która będzie doskonałą bazą do dalszych przepisów zarówno słodkich jak i wytrawnych.

Jak ugotować ciecierzycę?


Aby ugotować ciecierzycę potrzeba:
  • suchą ciecierzycę
  • wodę
  • sodę oczyszczoną.
Odmierzoną cieciorkę należy zalać dużą ilością zimnej wody. Dodać około jedną łyżeczkę sody oczyszczonej i zostawić na 8-12 godzin. Po namoczeniu odcedzić ciecierzycę i ponownie zalać zimną wodą, gotując do miękkości ok. 1,5 godziny. W międzyczasie należy sprawdzić zawartość garnka i w razie potrzeby dolać wodę do gotującego się grochu.

Podczas gotowania ciecierzycy mogą wytrącać się szumowiny, które należy usunąć łyżką. Cieciorka stanowiąca składnik licznych potraw powinna być ugotowana al dente, aby nie rozpadła się w daniu. Przygotowując hummus warto gotować ją dłużej, aby stała się bardzo miękka i kremowa.
 
Soda oczyszczona dodawana do moczącego się grochu sprawia, że cieciorka gotuje się szybciej i jest bardziej kremowa. Sprawia ona jednak, że strączki są bardziej wzdymające i ciężkostrawne. Aby pozbyć się właściwości wzdymających wystarczy dodać do strączków na etapie gotowania łyżeczkę jednego z wymienionych składników:
  • kminek
  • nasiona kopru włoskiego
  • majeranek
  • liść laurowy
  • czosnek
  • imbir

Co przygotować z ciecierzycy?


Ciecierzyca to podstawowy składnik klasycznego hummusu, który można przygotować na wiele sposobów. Stosując cieciorkę jako bazę sycących potraw przygotujemy pasztet z ciecierzycy, jednogarnkowe dania, rozgrzewające zupy, a także słodkie desery jak bananowo-czekoladowe brownie.
 
Uwaga! Nie wylewaj wody z ugotowanej ciecierzycy! Aquafaba, czyli woda i skrobia, to wspaniały zamiennik jaj i zagęstnik. Na jej bazie można przygotować pyszne desery, wegański majonez, a nawet bezę! Dodana podczas robienia hummusu, nada mu wspaniałą, kremową konsystencję.

Wartości odżywcze ciecierzycy


Ciecierzyca inaczej cieciorka lub groch włoski to roślina strączkowa o znakomitych walorach odżywczych. Jest świetnym źródłem białka - w 100 g ugotowanej ciecierzycy jest go aż 8,86%! Wysoka zawartość białka jest kluczowa w diecie bezmięsnej, dlatego po ciecierzycę powinni w szczególności sięgać wegetarianie i weganie.

Cieciorka posiada również wysoką zawartość błonnika oraz antyoksydantów, które neutralizują negatywne działanie wolnych rodników, dlatego jest świetnym składnikiem wielu potraw.