Jak zrobić bigos?

  • 1

Bigos wiadomo, najlepszy jest na drugi, trzeci dzień od jego przygotowania, dlatego powinno się go robić przez kilka dni. Więcej w poradzie. Zapraszam.

         
ocena: 5/5 głosów: 8
Jak zrobić bigos?
fot. Fotolia
Bigos przygotowujemy dość często. Przeważnie bigos robimy tak samo, mało kiedy "unowocześniamy" nasz przepis bo lubimy jeden i ten sam smak. Jest kilka tajemnic jeśli chodzi o bigos, o których dowiedziałam się na lekcjach jak jeszcze chodziłam do szkoły. I właśnie w tej poradzie chciałabym się nimi z wami podzielić.

Bigos to tradycyjne danie kuchni polskiej. Jest to połączenie kapusty i mięsa, z dodatkami suszonych grzybów i śliwek, a także cebulką i wędliną.

KAPUSTA
Jeśli używamy połączenia kapusty słodkiej i kiszonej należy rozpocząć najpierw od gotowania przez ok. 40 minut kapusty słodkiej, później dodaj kapustę kiszoną. Pod wpływem kwasu, kapusta słodka mogłaby stwardnieć. Kapustę kiszoną, należny wcześniej opłukać w wodzie, żeby bigos nie był twardy.

ZASADA 3 DNI
Bigos najczęściej powinno gotować się ok. 3 dni. Jeśli nie mamy tyle czasu, robimy to oczywiście w jednym, ale jeśli mamy czas, możemy się nim pobawić. W pierwszym dniu należy ugotować kapustę z przyprawami. Można dodać do niej np. pietruszkę lub marchewkę. Na drugi dzień dodać należy śliwki i grzyby. W ostatnim dniu powinniśmy dodać przecier pomidorowy, wino (jeśli go dodajemy) i uprażoną cebulkę. W tym samym dniu dodajemy mięso i wędlinę.

DODATKI
W bigosie znajduje się wiele dodatków, od różnego rodzaju mięsa i wędlin, przez wino, warzywa a na ziołach skończywszy. Dodając wino do bigosu sprawimy, że smak potrawy stanie się cierpki. Powinniśmy pamiętać, że dodając do bigosu suszone śliwki i grzyby nie moczmy ich w wodzie. Powinny one wchłonąć sok z bigosu. Cebulkę powinniśmy zeszklić przed dodaniem na maśle. Uważajmy z przyprawami, pamiętać należy o pieprzu (świeżo mielonym) inaczej bigos zgorzknieje. Co do soli, należy na nią uważać. W samej kapuście kiszonej jest jej dużo. Uważajmy, żeby bigos nie był przesolony.

BIGOS NA POTEM
Bigos można zamrozić. Jego nadmiar możemy przełożyć do plastikowych pudełek i zamrozić. Należy to zrobić już z przestudzonym bigosem. Możemy także przełożyć jeszcze gorący bigos do słoików. Zaraz po przełożeniu zakręćmy słoik i ustawmy do góry dnem.


Mam nadzieję, że powyższe porady sprawią, że bigos w waszym wykonaniu stanie się jeszcze lepszy.

Zobacz świetny przepis na bigos z dodatkiem suszonej śliwki >>>