Jak zrobić chrzan na Wielkanoc?

  • 2

Chrzan to obowiązkowy element świątecznego stołu - pasuje do jaj, białej kiełbasy, żurku czy pasztetu. Nie macie sprawdzonego przepisu na ten aromatyczny dodatek? Zobaczcie jak go zrobić!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Jak zrobić chrzan na Wielkanoc?
fot. Fotolia
TRADYCJA SPOŻYWANIA CHRZANU

W wielu domach, chrzan to obowiązkowa pozycja na świątecznym stole. Staropolski zwyczaj nakazuje bowiem, aby poświęcony chrzan zjeść na czczo. Po takiej przekąsce można już bez obaw jeść tłusto i obficie.

Zwyczajem było też, że każda babcia lub mama tarła korzeń chrzanu wykopując go wcześniej z przydomowego ogródka. Do tego celu wykorzystywała tylko ręcznych tarek, co wiązało się z ulatnianiem ostrego aromatu korzenia i szczypaniem w nosie oraz łzawieniem. Z tego powodu dochodziło do zabawnych sytuacji, kiedy to gospodynie widywano w okularach przeciwsłonecznych lub narciarskich goglach chroniących oczy!
 
CHRZAN NA ZDROWIE!

Chrzan to nie tylko tradycja Wielkanocy, ale także cenny dla zdrowia element diety! Jego spożywanie pobudza wydzielanie soków trawiennych, pomaga w eliminowaniu niestrawności i odkwaszaniu organizmu! Skutecznie działa też na nasz układ odpornościowy, a przy tym eliminuje bakterie i grzyby! Ponadto w jego składzie znajduje się cenna witamina C, A oraz witaminy z grupy B, a także potas, siarka, wapń czy żelazo!

Tarty chrzan Chrzan na Wielkanoc

Zdjęcie: Fotilia
 
JAK ZROBIĆ DOMOWY CHRZAN? 

Produkcję tartego chrzanu należy zacząć od wyboru odpowiedniego korzenia warzywa. Jeśli chcecie kupić chrzan w warzywniaku lub sklepie spożywczym, koniecznie zwróćcie uwagę na jego wygląd. Ważne by wybierać te jak najtwardsze i bez oznak zwiotczenia. Do tarcia doskonale spiszą się korzenie o grubości 2 - 3 centymetrów i te mające około 15 centymetrów długości. Jeśli po przekrojeniu korzeń chrzanu jest biały, to oznaka jego świeżości!

Po obraniu i umyciu, chrzan wrzucamy go do zimnej wody, aby nabrał jędrności, a następnie przystępujemy do jego ścierania. Możemy zrobić to za pomocą popularnej tarki, blendera lub maszynki do mięsa. Starty chrzan mieszamy i wzbogacamy smakowo pieprzem, solą, cukrem, sokiem z cytryny (zapobiegnie to ciemnieniu chrzanu) i odrobiną przegotowanej wody jeśli jest zbyt suchy. Często wykorzystywanymi dodatkami są także: sok z buraków, żurawina, wytrawne wino, a nawet miód i rodzynki!

Gotowy chrzan przekładamy do słoika i przechowujemy w lodówce. Przed bezpośrednim spożyciem warto dodać do niego jeszcze odrobinę słodkiej śmietanki lub majonezu!
 
NASZE POMYSŁY

Smak klasycznego chrzanu zna niemal każdy z nas. Co powiecie by na nadchodzące święta Wielkanocne przygotować go w odrobinę inny sposób? Do dyspozycji macie nasz sprawdzony przepis na żurawinowy chrzan z dodatkiem śmietanki, czerwonego wina i konfitury żurawinowej oraz recepturę na kremowy chrzan śmietankowy, który dzięki swej łagodności przypadnie do gustu nawet najmłodszym uczestnikom świętowania!

Tarty chrzan
Zdjęcie: Fotolia

Święta tuż tuż! Jeśli Wasze menu nie jest dopięte na ostatni guzik, koniecznie zajrzyjcie do naszego działu na przepisy wielkanocne, które ułatwią Wam przyrządzanie posiłków oraz zachęcą do eksperymentowania. Zapraszamy!