Ciasto - wyrabiane na stolnicy.
Głównymi składnikami ciasta są: mąka, woda, jaja, tłuszcz, sól. Białko roślinne (gluten) zawarty w mące pęczniejąc pod wpływem wody, tworzy z pozostałymi składnikami ciasto. Do wyrobu ciasta nadaje się mąka pszenna, która zawiera dostateczną ilość białka roślinnego. Pozostałe mąki, takie jak kukurydziana, ziemniaczana, mogą stanowić tylko dodatek, ponieważ same z wodą ciasta nie tworzą.
Przed wyrobieniem ciasta mąkę należy przesiać przez sitko w celu usunięcia grudek, oddzielenia obcych domieszek i spulchnienia mąki. Jajka należy umyć i wybić do pojemnika, w celu sprawdzenia, czy są świeże. Następnie mąkę, jaja i wodę łączymy razem za pomocą noża na stolnicy.
Wody dodajemy tyle, ile zabierze ciasto. Zależy to od ilości glutenu w mące i od jej wilgotności. Ciasto wyrabia się dłonią do otrzymania masy lśniącej, wolnej od grudek i smug. Dobrze wyrobione, gęste ciasto ma w przekroju małe otworki,zaś rzadkie, ma na powierzchni pęcherzyki. Dobrze wyrobione ciasto lepiej rośnie podczas gotowania. Ciasto rozrobione układa się na stolnicy posypanej mąką i wałkuje od środka, we wszystkich kierunkach, równomiernie naciskając wałek. Należy nadać mu kształt koła, podsypując czasem mąką.
Jeżeli ciasto przeznaczamy na makaron lub łazanki, to musi przeschnąć na stolnicy, aby się nie kleił podczas krajania. Natomiast ciasto na pierogi wałkujemy partiami, aby nie wyschło co utrudniłoby zlepianie.
Z powyższego ciasta wyrabia się zacierki, łazanki, makarony, pierogi, uszka, grube kluski. Ciasto kształtuje się różnie, zależnie od rodzaju potrawy. Sposób przygotowania ciasta do momentu nadania kształtu jest dla wszystkich wyrobów powyżej wymienionych taki sam.
Poznaj niezwykłe przepisy na cista dla dzieci >>>
Nina W.