Jak zrobić domowy chleb?

  • 2

Każdy z nas zna zapach i smak świeżego pieczywa. Niejednokrotnie ciężko się nam oprzeć podczas zakupów w supermarkecie by nie skusić się na jeszcze ciepłe bułeczki lub aromatyczny bochenek z pełnoziarnistej mąki. Wielu z nas odpowie także, że najlepszą opcją na śniadanie jest po prostu kromka chrupiącego chleba ze świeżym masłem i kubkiem mleka.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Jak zrobić domowy chleb?
fot. Fotolia

Pomyślcie tylko jak wspaniale byłoby upiec własnoręcznie pieczywo... a teraz sprawdźcie produkty w swojej kuchni, bo z nami upieczecie swój pierwszy bochenek chleba bez żadnych przeszkód. Zapraszamy!

Domowa piekarnia

O zaletach domowego pieczenia chleba nie będziemy się już rozwodzić. Wystarczy, że napomkniemy o sprawdzonych, ekologicznych produktach wykorzystywanych w takim wypieku, zawsze świeżej porcji ulubionego pieczywa oraz zrezygnowaniu z wszelkiego rodzaju ulepszaczy poprawiających smak i przedłużających żywotność chleba. Warto także wspomnieć, że nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu czy niespotykanych umiejętności kulinarnych by cieszyć się doskonałym smakiem domowego chleba w swojej własnej kuchni.

       MąkaWoda
Zdjęcia: Fotolia

Zacznijmy od zakwasu

Zakwas możemy wyhodować samodzielnie wykorzystując do tego dowolny rodzaj mąki, ważne jednak by była to mąka wysokogatunkowa, bez sztucznych dodatków. Najbardziej popularny i jednocześnie uznawany za najsmaczniejszy, jest zakwas żytni. Często jest on wykorzystywany do przygotowywania innych baz chlebowych np. orkiszowych, pszennych czy mieszanych. Do przygotowania podstawowego zakwasu potrzebujemy mąki żytniej razowej typu 2000 oraz wody. Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne i skomplikowane, ale bardzo szybko wchodzi w nawyk i nawet osoby średnio obeznane z kulinarnymi trikami powinny sobie poradzić.

W dokładnie umytym naczyniu umieszczamy 7 łyżek mąki i 7 łyżek wody mineralnej. Proporcje tych składników muszą wynosić 1:1. Mieszamy ze sobą tak by uzyskać gęstą konsystencję, która powinna następnie odpoczywać w niezamkniętym słoiku do dnia następnego. Wtedy wówczas odkładamy połowę masy i do tego co zostało dodajemy ponownie 7 łyżek mąki i 7 łyżek wody. Mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce bez zamykania wieczka. Każdego następnego dnia powtarzamy te czynności, po ok. 6-7 dniach mamy gotowy zakwasy na którym możemy upiec swój pierwszy chleb. W trakcie dojrzewania zakwasu może on dziwnie pachnieć, pojawią się w nim także pęcherzyki powietrza i bąbelki. Nie martwmy się tym jednak, wszystko jest pod kontrolą i tak powinno to działać.

Tak wyhodowany zakwas posłuży nam bardzo długo, ponieważ do pojedynczego bochenka nie wykorzystujemy go aż tak dużo.

Domowy chleb
Zdjęcie: Fotolia

Pierwszy przepis na chleb

Najlepiej zacząć od wypieku chleba żytniego, ponieważ stosunkowo dobrze się go wyrabia nawet zwykłą łyżką. Mieszamy składniki do połączenia się w jedną, zbitą masę. Konsystencja powinna być gęsta. Gdy jest już gotowa, wystarczy że umieścimy ją w foremce, poczekamy aż się ruszy i wsuniemy do pieca. Brak glutenu sprawia, że nie da się uformować kulistych bochenków, ale to nie powinno nas zniechęcać, bowiem otrzymujemy zdrowy produkt w wygodnej do krojenia formie. Żytnie chlebki długo zachowują swoją świeżość, choć najlepsze są zaraz po upieczeniu.

Pieczenie chleba

Najprościej jest nam piec chleb w tradycyjnym piekarniku. Nagrzewamy go 250 stopni (grzanie góra-dół) i tak pieczemy przez pierwszy kwadrans. Po tym czasie, gdy chlebek się już zetnie obniżamy temperaturę o ok. 30 stopni i tak pieczemy do końca czasu. W każdym przepisie z pewnością znajdziemy odpowiednie wskazówki.

Robot

Rodzaje domowego pieczywa

Kiedy złapiemy prawdziwego bakcyla na pieczenie chleba w domu możemy eksperymentować w tej dziedzinie i do swoich wypieków dodawać różnego rodzaju składniki. Dużą popularnością cieszy się chleb z żurawiną, orzechami czy nawet suszonymi morelami i śliwkami. Fanom włoskiej kuchni z pewnością posmakują żytnie wypieki z oliwkami lub suszonymi na słońcu pomidorami. Natomiast miłośnikom polskich smaków do gustu przypadnie chleb gryczany z kminkiem, chleb orkiszowy czy zwykły chleb pszenny, ale z dodatkiem siemienia lnianego. Wszystkim tym, którzy mają za sobą przygody z pieczeniem chleba polecamy także wypróbowanie przepisów na domowe bułeczki, maślane rogale czy też foccacie, bagietki oraz ciabatki.

Lubicie smak świeżego chleba? Podejmiecie wyzwanie upieczenia jednego własnoręcznie?

Poznaj przepisy na idealny domowy chleb >>>