Wartości odżywcze chleba

Chleb - cenne źródło witamin i wartości odżywczych. Przez wielu z nas jedzony codziennie. Poznaj wartości odżywcze chleba razowego, chleba białego oraz chrupikiego pieczywa.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Wartości odżywcze chleba
fot. Fotolia

Chleb jest źródłem witamin, energii i minerałów. Wypiekany jest przede wszystkim z mąki, zakwasu i wody lub soli i drożdży. Każdy chleb najlepiej smakuje gdy jest świeży i na pewno jest o wiele zdrowszy od paczkowanego, który ma długą datę przydatności do spożycia i zawiera dużo konserwantów. Im zdrowsze składniki (dodatki), które do niego dodajemy, tym chleb jest zdrowszy.

CHLEB RAZOWY jest pieczony z mąki razowej, może być na zakwasie lub na drożdżach. Zawiera bardzo cenny dla jelit błonnik. Jest źródłem węglowodanów, minerałów oraz białka. Daje uczucie sytości, choć dostarcza niewielu kalorii.

CHLEB BIAŁY wypiekany jest z białej mąki którą dostarcza się z części skrobiowej nasion zbóż. Jest lekkostrawny oraz bardzo smaczny. Nie powoduje żadnych dolegliwości trawiennych, jest zalecany dla osób z wrażliwym przewodem pokarmowym. Niestety nie znajdziemy w nim zbyt wiele witamin; znikoma jest też ilość zawartego błonnika.

PIECZYWO CHRUPKIE powstaje z wody, ziaren otrąb oraz spulchniaczy. Zawiera wiele witamin, jest niskokaloryczne i długo zachowuje swoją świeżość. Jedyną jego wadą jest to, że jest niezbyt sycące (trzeba go więcej zjeść) i dosyć twarde.

Piekąc własny chleb w domu, warto dodać do niego różne ziarna lub pestki (np. słonecznika, można też posypać kminkiem). Takie dodatki nie tylko dodają smaku, ale także wielu wartości odżywczych i zdrowotnych.

Chleb można piec w domowym piekarniku lub w specjalnym wypiekaczu do chleba. Nie jest trudny do przygotowania - wystarczą chęci, dobry przepis i trochę wolnego czasu.

Zobacz, jak zrobić domowy chleb >>>