Jeden z najpopularniejszych i najczęściej spożywanych napojów alkoholowych na świecie. Piwo wywodzi się z prasłowiańskiego słowo pivo oznaczającego napitek, napój.

Głównym składnikiem produkcji piwa jest słód, a podstawową przyprawą szyszki chmielu zwyczajnego. Chmiel dodawany do piwa jako przyprawa nadaje mu charakterystyczny gorzki smak i posiada właściwości konserwujące. Zapach piwa to przede wszystkim cechy chmielowe, słodowe, owocowe. Piana w piwie pełni rolę dekoracyjną. Za produkcję piany w piwie odpowiedzialny jest dwutlenek węgla, będący produktem ubocznym fermentacji drożdży a także

Ich źródłem w piwach na bazie słodu jest słód jęczmienny. Proces powstawania piany w piwie wygląda zatem następująco: dwutlenek węgla uwalnia się z piwa i wypycha ku górze osadzone na dnie białka. To właśnie one odpowiedzialne są za gęsty kożuszek z piany, który zachwyca wszystkich piwoszy.

Piwo uzyskuje się w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki piwnej, otrzymywanej ze zbóż - przeważnie jęczmienia a także pszenicy.  Produkcja piwa składa się z następujących etapów – produkcja słodu, produkcja brzeczki, fermentacja brzeczki, leżakowanie i dojrzewania piwa. Ostatnim etapem jest filtracja i rozlew piwa.

Możemy rozróżnić piwa jasne i ciemne. Piwa jasne obejmują piwa o barwie od jasno-słomkowej, poprzez złotą lub żółtą do koloru ciemno-złotego. Piwa ciemne natomiast to piwa od jasno-bursztynowych poprzez czerwone lub brązowe do całkowicie czarnych. W zależności od zawartości alkoholu rozróżniamy piwa lekkie, pełne i mocne. Wielu producentów piw oferuje także piwa smakowe, aromatyczne, bezalkoholowe. Zawartość alkoholu w piwie podawana jest w procencie objętości płynu i waha się od 0,5 do kilkunastu procent.

W Polsce istnieje podział piw na piwa bezalkoholowe mające do 0,5 proc. alkoholu, piwa lekkie posiadające do 10 proc. zawartości ekstraktu oraz do 4,5proc. obj. / 3,375 proc. wag. alkoholu, pełne piwa zawierające od 10 proc. do 13 proc. brzeczki słodowej przy maksymalnie 6,2 proc. obj. / 4,65 proc. wag. alkoholu. Warzone są wyłącznie ze słodu jęczmiennego. Mocne piwa posiadają stężenie brzeczki ponad 13 proc. zawartości ekstraktu i ponad 6,2 proc. obj. alkoholu. Rynek piwa w Polsce notuje od roku 1990 stały wzrost produkcji, sprzedaży i spożycia piwa. W roku 2014 w Polsce wyprodukowano 39 870 000 hl piwa, co jest najlepszym wynikiem w całej historii Polski.

Sprawdźcie przepisy na domowe piwo, które zrobicie w swoim kuchennym zaciszu i pamiętajcie, że nic tak nie cieszy jak łyk piwa uwarzonego samodzielnie.

Piwo regionalne na topie
  • 1
bystro_bystro bystro_bystro | Starszy Kucharz | Przepisów: 1, Artykułów: 5
Produkty

Piwo regionalne na topie

Polakom znudziły się marki piwa proponowane przez wielki koncerny. Piwa produkowane przez lokalne browary szturmem zdobywają nowe segmenty rynku i podniebienia smakoszy.

Jak zrobić grzane piwo?
p.ziemichod p.ziemichod | Szef Kuchni | Przepisów: 6, Artykułów: 98
Piwa

Jak zrobić grzane piwo?

Choć dziś nie wyobrażamy sobie piwa podanego inaczej niż na zimno, to aż do XVIII w. chmielowy nektar pity był tylko na ciepło lub gorąco. Zobacz, jak dziś zrobić piwnego grzańca.

Podpiwek - nie tylko dla dzieci...
  • 2
p.ziemichod p.ziemichod | Szef Kuchni | Przepisów: 6, Artykułów: 98
Piwa

Podpiwek - nie tylko dla dzieci...

Podpiwek to niskoalkoholowy, orzeźwiający napój powstały z kawy zbożowej, która po odfermentowaniu zamienia się w smaczny musujący trunek. Podpiwek z łatwością przyrządzimy w domu.

Jak zrobić domowe piwo?
p.ziemichod p.ziemichod | Szef Kuchni | Przepisów: 6, Artykułów: 98
Piwa

Jak zrobić domowe piwo?

Domowe piwo może łatwo i błyskawicznie zrobić każdy. Dzięki gotowym syropom słodowym zaoszczędzimy nie tylko czas i energię, ale też pieniądze.